Prezes Microsoftu chce przeforsować umowę Activision na przesłuchaniu w UE
Prezes Microsoftu, Brad Smith, we wtorek będzie starał się przekonać unijne organy nadzoru antymonopolowego na zamkniętym przesłuchaniu, że oferta amerykańskiego giganta oprogramowania o wartości 69 miliardów dolarów na producenta „Call of Duty” Activision Blizzard zwiększy konkurencję na rynku.
Microsoft ogłosił przejęcie Activision w styczniu ubiegłego roku, mając na celu przeskoczenie liderów Tencent i Sony, ale napotkał przeszkody regulacyjne w Europie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, przypomina Reuters.
Sony, które chce, aby transakcja została zablokowana, wysłało swojego szefa gier, Jima Ryana. Firma Alphabet Google oraz firma Nvidia Corp zajmująca się projektowaniem i przetwarzaniem układów scalonych, która prowadzi działalność związaną z grami, również wzięła udział w przesłuchaniu.
„Komisja Europejska poprosiła o nasze opinie w trakcie dochodzenia w tej sprawie. Na żądanie będziemy nadal współpracować we wszelkich procesach, aby upewnić się, że wszystkie opinie zostaną uwzględnione” – powiedział rzecznik Google’a.
Jak widnieje w dokumencie Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters, Smith poprowadzi delegację złożoną z 18 kierowników wyższego szczebla, w tym dyrektora generalnego Microsoft Gaming, Phila Spencera, podczas gdy Activision będzie reprezentowane przez dyrektora generalnego Roberta Koticka.
Przesłuchanie pozwoli producentowi konsoli Xbox, ocenić nastroje wśród wyższych urzędników UE i krajowych urzędników ds. konkurencji oraz prawników Komisji Europejskiej przed złożeniem środków zaradczych w celu rozwiązania problemów antymonopolowych.
„Myślę, że wyjaśnimy, że nasze przejęcie Activision Blizzard przyniesie więcej gier większej liczbie osób na większej liczbie urządzeń i platform niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Smith dziennikarzom w drodze na przesłuchanie. Smith dodał, że Microsoft był skłonny odnieść się do obaw związanych z ofertami licencyjnymi „Call of Duty”, podobnymi do 10-letniej umowy z Nintendo i przedsiębiorstwami regulacyjnymi, bez podawania dalszych szczegółów.
Europejska Federacja Producentów Gier, która powiedziała, że umowa pozwoli Microsoftowi rzucić wyzwanie firmom takim jak Apple, Google i Tencent, także jest jednym z uczestników przesłuchania. W wydarzeniu wezmą również udział dystrybutor gier wideo Valve, wydawca gier wideo Electronic Arts oraz niemiecki organ nadzorujący konkurencję i jego odpowiedniki z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.