Przedsiębiorstwa przeszły w tryb przetrwania, żyjemy w niepewnych i nieprzewidywalnych czasach, podkreśla Hans Roth z Red Hat.

Przedsiębiorstwa przeszły w tryb przetrwania. Łańcuchy dostaw są pod presją związaną z inflacją i siłą roboczą. Rosnące koszty utrzymania zaczynają przekładać się na spadek popytu konsumenckiego. Zmiany klimatyczne nie są już czymś, co dzieje się gdzie indziej. Z kolei zawirowania geopolityczne niemal codziennie wstrząsają rynkami. Żyjemy w niepewnych i nieprzewidywalnych czasach, podkreśla Hans Roth, wiceprezes i dyrektor generalny na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) w Red Hat.

Liderzy biznesowi starając się więc przygotować na najgorsze, by móc przetrwać tę burzę. Odkładają na później plany rozwoju i chronią to, co mają, dopóki nie nadejdą lepsze czasy. Z pewnością zrozumiałe jest postrzeganie teraz dużych inwestycji jako bardziej ryzykownych. Ale w biznesie chodzi o to, by stale wyprzedzać konkurencję. Stanie w miejscu sprawia, że się cofasz i możesz nigdy nie być w stanie tego zmienić.

 

„Jednakże istnieje droga pośrednia, na której nie musisz się zatrzymywać ani wydawać pieniędzy, aby wyjść z niebezpieczeństwa. Analizując to, co masz, możesz zorientować się, że masz to, czego potrzebujesz. – zwraca uwagę Hans Roth, wiceprezes i dyrektor generalny na region EMEA w Red Hat. Świetnym przykładem na to, jak to zrobić, są szkoły. Gdy wybuchła pandemia COVID-19 i szkoły zostały zmuszone do zamknięcia, edukacja nie została przerwana. Szkoły przeanalizowały to, co miały: laptopy, oprogramowanie do komunikacji, społeczność zaangażowanych rodziców. Niemal z dnia na dzień sektor szkolnictwa przestawił się na edukację domową.”

 

Maksymalizacja korzyści z posiadanych zasobów zaczyna się od przyjrzenia się im.

Zacznij od audytu swoich technologii i oprogramowania. W dobrych czasach nie zawsze wymagamy najwięcej od posiadanych rozwiązań. Kupujemy je i wdrażamy do wykonywania określonych zadań, podczas gdy ich inne możliwości pozostają niewykorzystane. Teraz jest czas na pełną optymalizację tego, za co już zapłaciłeś.

 

„Jeśli kupujesz rozwiązania informatyczne na zasadzie subskrypcji, być może jako usługi w chmurze, to czy wiesz, jakie inne możliwości one oferują? Wsparcie techniczne, aktualizacje zabezpieczeń, doradztwo biznesowe, edukacja i szkolenia, funkcje sieciowe, analiza danych czy wkład w rozwój produktów dostawcy mogą i powinny być niektórymi z możliwości oferowanych w ramach subskrypcji.” – podkreśla Hans Roth, wiceprezes i dyrektor generalny na region EMEA w Red Hat.

 

Zbyt często postrzegamy je jako nieznaczące dodatki i zapominamy o nich. Jednak ich wykorzystanie może dostarczyć odpowiedzi na pytanie o optymalizację stosu technologicznego i bardziej ekonomiczne używanie rozwiązań informatycznych. Raport IDC dotyczący korzyści z naszych własnych subskrypcji pokazuje, jak w pełni wykorzystać potencjał inwestycji: przedsiębiorstwa posiadające subskrypcję Red Hat obniżyły swoje trzyletnie koszty operacyjne o 35% oraz odnotowały wyższą o 38% wydajność swoich zespołów zajmujących się infrastrukturą IT i wyższą o 21% produktywność zespołów programistów.

Następnie przyjrzyj się swoim pracownikom. Przedsiębiorstwa niekiedy przywiązują zbyt dużą wagę do nazw stanowisk. Mówią one tylko część prawdy, a mianowicie co dana osoba robi, a nie co mogłaby robić. Audyt umiejętności jest bardziej wartościowy niż pozbywanie się pracowników. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze odkrywa się pracowników o umiejętnościach, o których nie miało się pojęcia, a których można przesunąć do ważniejszych obszarów.

Do tego dochodzi twoje otoczenie. Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś jego częścią. Ale pomyśl przez chwilę o wszystkich firmach, z którymi się stykasz: swoich klientach, dostawcach, agencjach, partnerach technologicznych. Istnieje prawdopodobieństwo, że odczuwają taką samą presję jak ty. Wykorzystaj te relacje. Oferując pomoc, możesz liczyć na jej odwzajemnienie. Nagrodą mogą być korzystniejsze warunki umowy, wkład w rozwój produktu lub po prostu inne spojrzenie na wyzwania, przed którymi stoisz. Niesamowite rzeczy dzieją się, gdy współpracujesz.

 

„Wszystko to staje się łatwiejsze, gdy wykorzystujesz technologię open source w organizacji o otwartej kulturze. Stos open source jest elastyczny, co umożliwia płynne przełączanie się pomiędzy różnymi środowiskami infrastrukturalnymi oraz odkrywanie nowych integracji pomiędzy kompatybilnym oprogramowaniem. Zmiana i współpraca to wartości na stałe wpisane w otwartą kulturę organizacyjną. Wspólnoty nie są jakąś ulotną koncepcją, lecz wysoce zorganizowanymi ekosystemami z określonymi procesami zaangażowania.” – podkreśla Hans Roth, wiceprezes i dyrektor generalny na region EMEA w Red Hat.

 

Porównajmy to z biznesem zbudowanym w oparciu o sztywną, zastrzeżoną technologię, którego priorytetem jest zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa, a zmiany uzależnione są od decyzji płynących z góry. Jeden model jest jak zawracanie tankowca w czasie sztormu, drugi zaś jak pływak zmieniający kierunek na spokojnym morzu.

 

„Firmy, które zainwestowały w technologię open source i związaną z nią kulturę, były lepiej przygotowane na trudne czasy, w których przyszło nam żyć — 92% dyrektorów ds. informatycznych uważa, że rozwiązania open source były ważne dla przezwyciężenia problemów związanych z pandemią COVID-19.” – zaznacza Hans Roth, wiceprezes i dyrektor generalny na region EMEA w Red Hat. „Wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, są wielorakie i złożone. Nie tak dawno przedsiębiorstwa stanęły w obliczu najpoważniejszego globalnego krachu finansowego od czasów Wielkiego Kryzysu. Z kolei ostatnio COVID-19 pojawił się znikąd, aby całkowicie zmienić życie, jakie znaliśmy. Dodajmy do tego lokalne wstrząsy, takie jak upadki rządów, kryzysy walutowe, powodzie i pożary, i możemy wysnuć wniosek, że zawsze należy spodziewać się niespodziewanego. Dlatego już teraz przygotuj się i zapewnij sobie elastyczność, której nieuchronnie będziesz potrzebować.”

 

Technologie dla zdrowia – Huawei wraz ze Startup Academy ogłaszają nabór do konkursu Huawei Startup Challenge 3 – zgłoszenia tylko do 31 grudnia 2022r.