QNAP rozpoczyna współpracę z FIBARO – proponowane rozwiązania odpowiedzią na oczekiwania rynku Internetu Rzeczy (IoT).
Firma QNAP, dostarczająca kompleksowe rozwiązania sieciowych pamięci masowych (NAS) na rynek globalny, rozpoczyna współpracę z FIBARO – jedną z najszybciej rozwijających się firm branży smart home, producenta urządzeń Internetu rzeczy. Rozwiązania proponowane przez obu producentów to odpowiedź na oczekiwania rynku IoT.
Już wkrótce wszystkie funkcje systemu FIBARO będą dostępne dla posiadaczy serwerów NAS firmy QNAP. Dzięki połączeniu doświadczeń i technologicznych zasobów obu firm, do stworzenia inteligentnego domu wystarczy serwer i urządzenia peryferyjne – czujniki ruchu, zalania, sterowniki rolet, oświetlenia etc. Serwery QNAP NAS to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek IT na świecie. Zapewniają łatwość użytkowania, rozbudowane możliwości operacyjne, dużą pojemność dysków, niezawodność działania i bezpieczeństwo. Z kolei FIBARO to niezmierzone możliwości jednego z najbardziej innowacyjnych systemów inteligentnego domu na świecie. Opracowany i produkowany w Polsce system pozwala kompleksowo zarządzać instalacjami i urządzeniami domu oraz jego najbliższego otoczenia. Dzięki modułowej architekturze może być łatwo i w dowolnym momencie rozbudowany lub pomniejszony. To wielki atut w czasach zwiększonej mobilności i częstych przeprowadzek. System można po prostu spakować i uruchomić w nowych warunkach, w nowym miejscu, gdzie zadba o komfort, bezpieczeństwo oraz racjonalne wykorzystanie energii. Ponieważ inteligentny dom FIBARO jest w całości bezprzewodowy, nie wymaga remontów ani uciążliwych zmian w instalacji elektrycznej.
Sercem systemu FIBARO jest centralka, która zarządza czujnikami oraz urządzeniami wykonawczymi. Dzięki współpracy z QNAP będzie możliwe przeniesienie jej funkcji na serwer NAS. Wystarczy, że posiadacze serwerów zainstalują na nich odpowiednią aplikację i zaopatrzą się w niewielkie urządzenie USB z kontrolerem Z-Wave przypominające zwykłego pendrive’a. Od tego momentu staną się właścicielami inteligentnego domu. Aby rozszerzyć funkcjonalność serwera i stworzyć “prawdziwy” system, potrzebne są jeszcze czujniki oraz urządzenia wykonawcze. Automatyzacja oświetlenia, ogrzewania, monitoring, zarządzanie roletami i oknami, alarmy przeciwzalaniowe i przeciwpożarowe, ustawianie kompleksowych scen, czyli zaprogramowanych sekwencji działań realizowanych przez domowe urządzenia – to wszystko czeka na posiadaczy serwerów NAS uzbrojonych w oprogramowanie i technologię FIBARO. Nawet w tak podstawowej konfiguracji za pomocą smartfona będą mogli uruchomić muzykę lub filmy przechowywane na dysku – i to z dowolnego miejsca na świecie.
W porównaniu z klasycznym systemem bazującym na centralce posiadacze maszyn NAS dysponują potężnym zapleczem, które mogą włączyć do inteligentnego domu na różne sposoby. Najbardziej oczywiste pomysły to domowe centrum multimedialne lub serwer archiwizujący nagrania monitoringu. Oficjalna premiera rozwiązań FIBARO dla QNAP NAS planowana jest w roku 2017, ale już podczas tegorocznej edycji targów CeBIT było można sprawdzić, jak działa integracja.