QTS przebudowuje centrum danych w Holandii, aby ogrzać tysiące domów ciepłem z pracy centrum danych

Tysiące mieszkańców holenderskiego regionu Groningen już wkrótce będzie mogło ogrzewać swoje domy ciepłem pochodzącym z lokalnych centrów danych.

QTS jest ostatnim operatorem centrum danych, który nawiązał współpracę z lokalnym przedsiębiorstwem WarmteStad, aby podłączyć swój obiekt do miejskiej sieci ciepłowniczej w Groningen. Wymagało to budowy specjalistycznej instalacji, która wychwytuje i koncentruje ciepło generowane przez centrum danych, a następnie rozprowadza je za pomocą istniejących rur wodociągowych. W tym przypadku centrum danych skutecznie zastępuje centralny kocioł wykorzystywany do ogrzewania wody używanej do ogrzania domów, firm i instytucji w północnej dzielnicy Groningen.

Jeśli to wszystko brzmi znajomo, QTS nie jest jedynym centrum danych współpracującym z WarmteStad przy projekcie ogrzewania miejskiego. Na początku tego roku holenderska firma Bytesnet, wspólnie z Boston Ltd i WarmteStad, podjęła się recyklingu ciepła pochodzącego z jej obiektów w celu ogrzania domów w regionie Groningen.

Do przechwytywania ciepła Bytesnet wykorzystuje 21-calowe serwery Supermicro zgodne z OCP, które zostały zanurzone w zbiornikach chłodzenia zanurzeniowego firmy Asperitas. Zbiorniki te wypełnione są płynem dielektrycznym, który chłodzi podzespoły poprzez konwekcję. Wychwycone ciepło jest następnie odprowadzane do miejskiego systemu wodnego.

WarmteStad spodziewa się, że do 2026 r. uda się pozyskać z tych obiektów energię wystarczającą do ogrzania ponad 10 000 gospodarstw domowych. Efektem ubocznym ogrzewania miejskiego jest wyeliminowanie konieczności podłączania lokalnych instalacji gazu ziemnego, co zmniejsza emisję CO2.