Qualcomm ogłasza nową platformę. Ma zwiększyć zasięg i obniżyć koszt wdrożeń sieci mmWave 5G.
Qualcomm ogłasza platformę Compact Macro 5G RAN. Zdaniem producenta, oznacza ona nowe możliwości wdrożeń dla sieci mmWave.
Qualcomm reklamuje swoją nową platformę Compact Macro 5G RAN jako sposób na zwiększenie wykorzystania mmWave 5G. Sieci tego typu, chociaż wyjątkowo szybkie, są dziś mało popularne, głównie przez koszty związane z utworzeniem sieci opartej na tego typu łączności. Z racji krótkiego zasięgu i dużej wrażliwości sygnału na przeszkody terenowe, dobre pokrycie siecią mmWave 5G wymagałoby znacznej koncentracji stacji bazowych. Nowa platforma ma je „znacząco” zredukować przy wzroście zasięgu o ponad 200% w porównaniu do poprzednich generacji.
Koszty to ogólny problem w przypadku sieci 5G, zwłaszcza mmWave 5G. Ten rodzaj połączenia, często reklamowanego jako idealna alternatywa dla linii stacjonarnej szerokopasmowy, jest wyjątkowo kosztowny. Nawet Qualcomm, jeden z czołowych orędowników technologii 5G, przyznaje, że wdrożenia 5G mogą być obciążające finansowo, zwłaszcza w przypadku mmWave 5G. Jednak producent podkreśla teraz, że jego nowa platforma Compact Macro 5G RAN jest stworzona, aby rozwiązać te problemy. Qualcomm twierdzi, że zawiera „256 elementów antenowych”, aby zwiększyć efektywną moc promieniowania (EIRP lub, w dużym uproszczeniu, zasięg) na stację bazową aż do 60 decybeli-miliwatów (dBm), czyli do 2,4 razy więcej niż w poprzedniej generacji.
W związku z tym Qualcomm szacuje, że można zaoszczędzić do 50% liczby stacji bazowych, które trzeba by było kupić, o ile każda z nich jest wyposażona w jedną z jej nowych platform. Qualcomm przewiduje, że wyśle urządzenia do potencjalnych nabywców w pierwszym kwartale 2023 r.