Qualcomm ogłosił nowości – Snapdragon 8cx Gen3 będzie pierwszym procesorem dla Windows wykonanym w 5 nm.
Qualcomm zaprezentował dziś układy dla komputerów z Windows: Snapdragon 8cx Gen 3 i Snapdragon 7c+ Gen 3. Dotychczas procesory typu ARM nie odniosły spektakularnych sukcesów na rynku maszyn z systemem Microsoftu. Istnieje szansa, że tym razem będzie nieco inaczej.
Snapdragon 8cx Gen 3 to pierwszy SoC do komputerów PC wykonany w 5 nm. To czyni go jeszcze bardziej energooszczędnym niż potencjalna konkurencja. Mimo wszystkich rzekomych korzyści oferowanych przez Windows-on-ARM dotychczas platforma ARM na Windows nie odniosła sukcesów – liczba laptopów tego typu była niewielka (dla generacji 2 właściwie ograniczająca się do kilku urządzeń). Nie była to oczywiście wyłączna wina samych procesorów, ale też niespecjalnie pomagały one w kierowaniu się w ich stronę przez producentów laptopów. Ich wyniki wydajnoości były bardzo silnie zależne od zastosowania i raczej nie powalały. Czas pracy na baterii był świetny, ale nie na tyle, by przechylić szalę decyzyjną na korzyść ARM dla Windows. x86 pozostwał, i pozostanie królem Windows PC. Ale skala tej przewagi może się nieco zmieniać. Przynajmniej taką nadzieję ma Qualcomm dzięki Snapdragonowi 8cx Gen 3.
Snapdragon 8cx Gen 3
Według Qualcommu, Snapdragon 8cx Gen 3 jest, zapewne względem poprzednika, o około 85% szybszy pod względem mocy obliczeniowej CPU i 60% szybszy pod względem wydajności GPU. Dokładne wyniki benchmarków jednak nie pokazano podczas prezentacji. Qualcomm chwalił też wydajność z zakresie obliczeń dla AI.
Wzrost wydajności wydaje się duży, ale jest uzasadniony budową nowego SoC. Poprzednik, Snapdragon 8cx Gen 2, był bowiem procesorem nieco odstającym od tego, co Qualcomm był w stanie zaoferować. Nie miał rdzeni Prime Core. Zamiast tego oferował cztery rdzenie Kryo 495 Cortex-A76 Gold taktowanych 3,15 GHz i cztery rdzenie Kryo 495 Cortex-A55 Silver taktowanych 1,8 GHz. Nowy model jest zbudowany wyraźnie inaczej. Przede wszystkim nie ma tu energooszczędnych rdzeni Cortex-A5X. Snapdragon 8cx Gen 3 posiada natomiast cztery rdzenie Cortex-X1 Prime o taktowaniu 2,995 GHz i cztery rdzenie Cortex-A78 taktowane do 2,4 GHz. W stanie bezczynności taktowanie drugiego z bloków spada do 720 MHz. Interesujące jest, że Qualcomm nie podał informacji o GPU zastosowanym w nowym modelu SoC. Można być jednak pewnym, że jest to nowy układ, biorąc pod uwagę deklarowany, 60-procentowy wzrost wydajności GPU względem poprzednika.
W kwestii łączności jest, jak przystało na Qualcomm, dobrze. Od producentów OEM zależeć będzie to, na którą wersję platformy Snapdragon 8cx Gen 3 postawią. Do wyboru mają trzy, z modemami: Snapdragon x65 5G (10 Gb/s), Snapdragon X55 5G (do 7,5 Gb/s) i Snapdragon X62 5G (4,4 Gb/s). SoC 8cx Gen 3 korzysta również z systemu Wi-Fi FastConnect 6900 2×2 z obsługą Wi-Fi 6E do 3,6 Gb/s. Wszystkie komputery z procesorem Snapdragon 8cx Gen 3 będą oferować wielowarstwową infrastrukturę bezpieczeństwa, która obejmuje moduł TPM Pluton oparty na układzie Qualcomm SPU, rdzeń Secured-core i nie tylko.
Snapdragon 7c+ Gen 3
Oprócz Snapdragona 8cx Gen 3, Qualcomm wprowadza również Snapdragona 7c+ Gen 3 wykonany w 6 nm. Model ten zasadniczo wydaje się być odświeżonym 8cx Gen 2, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego Qualcomm nie pokazywał przy okazji prezentacji, żadnych danych na temat jego wydajności. Procesor ten posiada cztery rdzenie Cortex-A73 o częstotliwości 2,4 GHz i cztery kolejne, zgodne z architekturą Cortex-A55 o częstotliwości 1,5 GHz.
Zarówno Snapdragon 8cx Gen 3, jak i Snapdragon 7c+ Gen 3 będą dostępne w laptopach, które pojawią się w pierwszej połowie 2022 roku.