Qualcomm traci na giełdzie po oświadczeniu, że spowolnienia produkcyjne hamują wzrost sprzedaży.
Akcje Qualcomm Inc spadły o 7,6% na nowojorskiej giełdzie w środę, ponieważ firma powiedziała, że ograniczenia podaży półprzewodników spowalnia wzrost sprzedaży.
W rezultacie niedoborów chipów poniekąd spowalniają także branże, które są od nich uzależnione pośrednio (np. motoryzacyjna). Spadki cen akcji Qulacommu nastąpiły pomimo iż producent prognozował wysoką sprzedaż w drugim kwartale i zyski przewyższające oczekiwania Wall Street, napędzane falą nabywców telefonów na całym świecie, którzy modernizują swoje urządzenia pod kątem łączności 5G.
Pierwszy kwartał fiskalny (czyli kalendarzowy Q4 2020) zakończony 27 grudnia, dla Qualcommu nie był znakomity. Sprzedaż i zysk wyniosły odpowiednio 8,24 miliarda USD i 2,17 USD na akcję, w porównaniu z szacunkami analityków na poziomie 8,27 miliarda USD i 2,10 USD na akcję. Qualcomm prognozuje, że w drugim kwartale fiskalnym (czyli kalendarzowym Q1 2021) przychody ze sprzedaży chipów wyniosą 6,25 miliarda dolarów, przewyższając szacunki 5,62 miliarda dolarów.
Sprzedaż chipów Qualcommu wzrosła, głównie napędzana wzrostem chipów do telefonów komórkowych o 79% rok do roku do 4,22 miliarda dolarów. Układy łączności (RF front-end), które Qualcomm uważa za strategicznie ważne i są używane w łączności 5G, zanotowały wzrost 157% rok do roku.
Wall Street spodziewało się dużych zysków po stronie Qualcommu w konsekwencji umieszczenia przez rząd USA na czarnej liście firmy Huawei – jednego z głównych konkurentów amerykańskiego producenta procesorów mobilnych. Procesory Qualcommu są obecne w telefonach wielu marek. Strategia Qualcommu zmienia się, m.in. dlatego, że procesory stają się coraz bardziej dochodowe – słowem: droższe.
https://itreseller.pl/itrnewmercury-research-zbadalo-rynek-procesorow/