Quilter zbiera 10 milionów na ograniczenie czasu potrzebnego do projektowania płytek PCB

Quilter, startup zajmujący się projektowaniem płytek drukowanych, ogłosił we wtorek, że zebrał 10 milionów dolarów, twierdząc, że wykorzysta sztuczną inteligencję do skrócenia czasu projektowania komponentów zasilających elektronikę w rakietach, komputerach, smartfonach i innych urządzeniach. 

Oprogramowanie firmy z Los Angeles wykorzystuje sztuczną inteligencję podobną do tej, którą Google zastosował, aby pokonać chińskiego wielkiego mistrza w starożytnej grze Go. Z biegiem czasu technologia Quiltera staje się coraz lepsza w budowaniu płytek drukowanych, a firma planuje całkowitą automatyzację procesu.

Jak podaje Reuters, rundę A o wartości 10 milionów dolarów prowadziła jedna z najbardziej znanych firm venture capital w Dolinie Krzemowej, czyli Benchmark. Ma ona na swoim koncie zbiórki dla eBay’a, Ubera, Snapa i Instagrama. Spółka nie ujawniła wyceny.

Komplementariusz Benchmark, który kierował inwestycją, Eric Vishria, objął stanowisko w zarządzie Quilter, co jest typowe dla inwestycji firmy. Firma venture capital z Menlo Park w Kalifornii zainteresowała się Quilterem, ponieważ liczba urządzeń elektronicznych na świecie szybko rośnie, a sztuczna inteligencja rozwinęła potencjał umożliwiający pełną automatyzację procesu projektowania płytek drukowanych, powiedział Vishria.

W pełni zautomatyzowane projektowanie płytek drukowanych ma przyspieszyć proces z miesięcy do tygodni lub dni. Istnieją również sposoby na obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produktów.

Rynek projektowania płytek drukowanych jest warty około 40–50 miliardów dolarów. Koszty pracy stanowią obecnie większość tych wydatków.

Założona w 2019 roku firma Quilter zatrudnia 12 pracowników, którzy pracują zdalnie. Producent oprogramowania do chipów Cadence Design Systems prowadzi działalność związaną z płytkami drukowanymi, podobnie jak inne firmy, takie jak Altium i Autodesk.

Organizatorzy ISE 2024 zapowiadają największe wydarzenie w historii