Rada Europejska zatwierdza ustawę Chips Act – 47 miliardów dolarów dla przemysłu półprzewodników

Rada Europejska we wtorek formalnie zatwierdziła European Chips Act, rozporządzenie mające na celu wzmocnienie sektora półprzewodników w regionie i zwiększenie udziału w rynku chipów produkowanych w Europie z około 10% obecnie do około 20% do 2030 roku. Program zapewni 43 miliardy euro producentom chipów budującym nowe fabryki w Europie. Jest to ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

European Chips Act ma na celu ułatwienie rozwoju europejskiego przemysłu półprzewodników poprzez zapewnienie dotacji, przyciąganie inwestycji oraz zachęcanie do badań i rozwoju. Program ma „zmobilizować” 43 mld euro, w tym 3,3 mld euro z budżetu UE, na inwestycje publiczne i prywatne, aby osiągnąć te cele.

Ostatecznym celem jest podwojenie globalnego udziału UE w rynku półprzewodników z obecnych 10% do „co najmniej” 20% do 2030 roku. Ponadto inicjatywa ma również na celu wzmocnienie krajowego łańcucha dostaw półprzewodników i zapobieganie niedoborom chipów w krytycznych sektorach, takich jak przemysł motoryzacyjny, co miało miejsce w latach 2020-2021.

Sama decyzja Unii Europejskiej o zapewnieniu zachęt dla producentów chipów już skłoniła producentów chipów do zrewidowania swojego stanowiska w sprawie budowy chipów w Europie. Intel zobowiązał się do budowy najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego w pobliżu Magdeburga w Niemczech oraz zaawansowanego zakładu pakowania chipów w Polsce, podczas gdy TSMC ma w najbliższych tygodniach ogłosić budowę specjalistycznego zakładu produkującego MCU dla producentów samochodów na terytorium Niemiec.

„Dzięki Chips Act, Europa będzie liderem w światowym wyścigu półprzewodników”, powiedział Héctor Gómez Hernández, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki. „Już widzimy to w praktyce: nowe zakłady produkcyjne, nowe inwestycje, nowe projekty badawcze. W dłuższej perspektywie przyczyni się to również do odrodzenia naszego przemysłu i zmniejszenia naszej zależności od zagranicy”.

Unia Europejska dąży między innymi do zmniejszenia zależności od zagranicznych zaawansowanych procesorów dla superkomputerów. Obecnie takie CPU i SoC są produkowane w USA, na Tajwanie lub w Korei Południowej.

W tym celu European Chips Act ma przyciągnąć firmy takie jak Intel, Samsung Foundry i TSMC do wytwarzania takich zaawansowanych produktów w Europie. W międzyczasie, w przeciwieństwie do początkowych planów finansowania wyłącznie najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych, władze UE rozszerzyły swoją uwagę na cały łańcuch dostaw, wspierając również dojrzałą produkcję chipów oraz centra badawczo-rozwojowe.

Rozporządzenie, przyjęte już przez Radę i Parlament Europejski, wejdzie w życie trzy dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

 

https://itreseller.pl/sztuczna-inteligencja-w-firmach-w-polsce-potencjal-do-wykorzystania/