„Ramy prawne sztucznej inteligencji muszą promować innowacje” – apeluje do UE Ken Walker z Google’a 

Zasady regulujące wykorzystanie sztucznej inteligencji powinny wspierać innowacje, powiedział we wtorek dyrektor ds. prawnych Google, Kent Walker.

Apel Walkera jest w zasadzie powtórzeniem prośby szerokiego grona firm i grup technologicznych wystosowanej w czasie, gdy Unia Europejska chce natychmiastowego wprowadzenia zasad dotyczących sztucznej inteligencji.

Walker powiedział, że Europa powinna dążyć do ustalenia jak najlepszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji, a nie regulacji, które mają być wprowadzone jak najszybciej. W zeszłym tygodniu grupa biznesowa DigitalEurope i 32 europejskie stowarzyszenia cyfrowe też ostrzegały UE przed nadmiernymi regulacjami modeli podstawowych.

„Przywództwo technologiczne wymaga równowagi między innowacjami a regulacjami. Nie chodzi o mikrozarządzanie postępem, ale o pociągnięcie podmiotów do odpowiedzialności, gdy naruszają zaufanie publiczne – stwierdził w tekście przemówienia, które ma zostać wygłoszone na Europejskim Szczycie Biznesowym. – Od dawna mówiliśmy, że sztuczna inteligencja jest zbyt ważna, aby jej nie regulować, i zbyt ważna, aby nie regulować dobrze. Wyścig powinien toczyć się o najlepsze regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, a nie pierwsze regulacje dotyczące sztucznej inteligencji”.

Kraje UE i tutejsi prawodawcy ustalają obecnie ostateczne szczegóły projektu wniosku Komisji Europejskiej i chcą osiągnąć porozumienie 6 grudnia. Jednym z największych problemów są modele podstawowe, takie jak ChatGPT OpenAI, które są systemami AI szkolonymi na dużych zbiorach danych i zdolnymi do uczenia się na podstawie nowych danych w celu wykonywania różnorodnych zadań.

Walker wezwał do kompromisów między bezpieczeństwem a otwartością, między dostępem do danych a prywatnością, między wyjaśnialnością a dokładnością za pomocą proporcjonalnych zasad opartych na ryzyku, które opierają się na istniejących przepisach i dają przedsiębiorstwom pewność, której potrzebują, aby nadal inwestować w innowacje w zakresie sztucznej inteligencji.

Chiny gonią Koreę Południową w obszarze pamięci, ale wciąż mają kilka lat opóźnienia – twierdzą analitycy