Randstad przedstawia wynik badań dot. tendencji w zatrudnianiu w drugim półroczu
Jak wynika z badania „Plany Pracodawców”* zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia, istnieje coraz wyraźniejsza tendencja do poszukiwania pracowników.
Plany mające na celu zatrudnianie w II półroczu zgłaszają firmy sektora budowlanego i oferujące nowoczesne usługi dla biznesu: SSC/BPO: (po 37%), na drugim miejscu był przemysł (34%), a na trzecim handel i naprawy (31%).
„W porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku znacząco wzrósł odsetek firm, które prowadziły działania rekrutacyjne, jednak wciąż głównym powodem jest wypełnianie wakatów, które powstały na skutek rotacji pracowników. Wyraźnie częściej rekrutacje uruchamiają duzi pracodawcy, szczególnie w handlu i budownictwie, a im jest ich więcej, tym – według badanych – pojawia się więcej trudności w dotarciu do odpowiednich kandydatów” – czytamy dalej.
W szerszym ujęciu chęć zatrudniania w II półroczu deklaruje 31% firm. Dla porównania w I połowie br. odsetek ten wyniósł 26%, a w analogicznym okresie zeszłego roku była to wartość rzędu 16%.
„Lepsze nastroje w gospodarce widać wyraźnie w stale rosnących planach rekrutacyjnych firm, szczególnie w branży budowlanej, nowoczesnych usługach dla biznesu i przemyśle. Zresztą już w pierwszym kwartale firmy częściej prowadziły zatrudnienie nowych pracowników, ale też wyraźniej niż przed rokiem sygnalizowały trudność w obsadzeniu wszystkich wakatów osobami o odpowiednich kompetencjach” – czytamy w raporcie.
Podwyżki wynagrodzeń w omawianym okresie planuje obecnie 34% pracodawców wobec 60% w I poł. br. i 34% rok temu. W badaniach pokreślono, że wyraźnie wyższy jest odsetek pracodawców, którzy zdecydują się na podwyżki przekraczające 7%, ale najprawdopodobniej na taki krok zdecydują się głównie firmy, które nie aktualizowały płac na początku roku.
„Od końca 2019 roku tylko raz większy odsetek firm deklarował zamiar zwiększania zatrudniania: w I połowie 2022 roku zgłaszało go o 1 punkt procentowy więcej przedsiębiorstw. Po kiepskim roku 2023, który przyniósł realny wzrost gospodarczy na poziomie 0,2%, Komisja Europejska, OECD i Bank Światowy prognozują dynamikę polskiego PKB w 2024 roku w przedziale 2,8-3%, a w 2025 roku – na poziomie 3,4%. Można więc spodziewać się, że po okresie spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (licząc rok do roku), jaki rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, z pewnym poślizgiem wrócimy na ścieżkę wzrostu liczby pracowników. A to ponownie zacznie mnożyć problemy z rekrutacją osób o pożądanych kompetencjach i doświadczeniu” – podsumował ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda.
* Wywiady bieżącej edycji badania zostały zrealizowane w okresie od 11 marca do 29 kwietnia 2024 r. „Plany Pracodawców” to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności.