Ransomware stanowi obecnie już 24% wszystkich naruszeń bezpieczeństwa
Badacze z Check Point Research sprawdzili jakie zagrożenia czyhają dziś w sieci na nasze firmowe, ale i prywatne dane.
W pierwszej połowie 2023 r. na całym świecie odnotowano nowy wzrost liczby cyberataków, co po raz kolejny uznało oprogramowanie ransomware za główny problem cyberbezpieczeństwa, które według raportu Check Point Research 2023 sięga już 24% wszystkich naruszeń bezpieczeństwa. Z raportu śródrocznego wynika, że ledwie w pół roku zidentyfikowano 48 grup zajmujących się oprogramowaniem ransomware odpowiedzialnych za naruszenia i publiczne wymuszenia wobec ponad 2200 firm na całym świecie.
Co więcej, badanie to pokazuje, że chociaż sektor rządowy, sektor zdrowia oraz edukacja/badania należą do najbardziej atakowanych, a koszty zakłócania są znacznie bardziej widoczne. Główny cel oprogramowania ransomware skupia się głównie na sektorach produkcyjnym, detalicznym i usług oprogramowania.
W przypadku ataków ransomware z podwójnym wymuszenie, jeśli okup nie zostanie zapłacony, szkodliwi aktorzy sprzedają skradzione dane lub publikują je na forach publicznych. W rzeczywistości cyberprzestępcy coraz częściej uciekają się do potrójnego wymuszenia, podczas którego szantażują poszczególnych pracowników lub ofiary, aby zapłacili za ich dane. Według szacunków Cybersecurity Ventures ten model cyberataków spowoduje, że do 2031 r. koszty szkód wyniosą około 265 miliardów dolarów.
„Chociaż wiele firm obawia się ataków ransomware, w wielu przypadkach można je ograniczyć, a nawet im zapobiec” – wyjaśnia Eusebio Nieva, dyrektor techniczny Check Point Software – „Niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, które obejmują skanowanie i monitorowanie aktywności w wiadomościach e-mail i plikach pod kątem podejrzanych zachowań”