Rapidus wybiera Chitose w północnej Japonii na lokalizację fabryki półprzewodników
Wspierany przez państwo japoński Rapidus oświadczył we wtorek, że zbuduje fabrykę półprzewodników w Chitose, centrum produkcyjnym na północnej wyspie Hokkaido.
Sama fabryka oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) budowana na południowej wyspie Kiusiu są kluczowymi filarami strategii Japonii mającej na celu zwiększenie jej zdolności do wytwarzania bardziej zaawansowanych chipów i ochronę przed zakłóceniami w łańcuchu dostaw, odnotowuje Reuters.
„Zamierzamy stworzyć bezprecedensową fabrykę półprzewodników, która zaskoczy świat” – powiedział dziennikarzom prezes Rapidus, Atsuyoshi Koike.
W Chitose, mieście liczącym około 100 000 mieszkańców, znajduje się już wiele fabryk prowadzonych przez głównych producentów, w tym producenta płytek krzemowych SUMCO Corp i producenta części samochodowych Denso Corp.
Rapidus, który ogłosił współpracę z International Business Machines Corp (IBM) w celu opracowania i produkcji najnowocześniejszych dwunanometrowych chipów, powiedział, że planuje uruchomić linię prototypów w 2025 r., a masową produkcję zaplanowano na drugą połowę lat 20. XXI wieku.
Rapidus spodziewa się, że inwestycje w produkcję komercyjną i rozwój technologii dwunanometrowej wyniosą około 5 bilionów jenów (36,68 miliarda dolarów), powiedział rzecznik firmy. Prezes Rapidusa, Tetsuro Higashi, powiedział Reuterowi w tym miesiącu, że firma będzie potrzebowała około 7 bilionów jenów, głównie z pieniędzy podatników, aby rozpocząć masową produkcję zaawansowanych układów logicznych około 2027 roku.
Minister przemysłu Yasutoshi Nishimura, nazywając Rapidusa „projektem symbolizującym współpracę amerykańsko-japońską”, powiedział, że rząd planuje rozszerzyć wsparcie, gdy firma będzie zmierzać w kierunku faktycznej produkcji. Japoński rząd oferuje do 476 miliardów jenów dotacji dla zakładu TSMC na Kyushu, w którym Sony Group Corp i Denso mają udziały mniejszościowe.