Raport GSMA Mobile Net Zero: Prawie jedna czwarta energii elektrycznej kupowanej przez globalny przemysł mobilny jest teraz odnawialna
Opublikowany we wtorek doroczny raport GSMA Mobile Net Zero ujawnił, że operatorzy telefonii komórkowej osiągają wymierne korzyści w dążeniu do zerowego poziomu emisji netto, a prawie jedna czwarta energii elektrycznej w branży na całym świecie jest obecnie kupowana ze źródeł odnawialnych. Oznacza to znaczący wzrost z 14% w 2020 r. i 18% w 2021 r., czytamy na oficjalnej stronie MWC.
Do tej pory, w wyjątkowym posunięciu w całej branży, 62 operatorów, reprezentujących 61% branży pod względem przychodów i 46% pod względem liczby połączeń, zobowiązało się do realizacji celów naukowych, których celem jest szybkie ograniczenie bezpośrednich i pośrednich emisji dwutlenku węgla do 2030 r.; od 2022 r. nastąpił wzrost o 12 operatorów. Takie zobowiązania są istotne, ponieważ wymagają od operatorów przejścia na energię elektryczną w 100% odnawialną, odejścia od generatorów diesla, elektryfikacji flot pojazdów i zaangażowania dostawców.
Duża część operatorów zobowiązała się również do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. lub wcześniej, odpowiadając za 39% połączeń mobilnych i 43% światowych przychodów. John Giusti, dyrektor ds. regulacji GSMA, powiedział: „Środowiskowe i finansowe korzyści działań na rzecz klimatu są oczywiste dla branży telefonii komórkowej. Operatorzy telefonii komórkowej zajmują wiodącą pozycję w dziedzinie klimatu, a prawie 25% całej energii elektrycznej zużywanej przez nasz sektor pochodzi obecnie ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że wykraczamy poza wyznaczanie celów i wkraczamy w etap podejmowania konkretnych działań. „Transformacje cyfrowe są potężnym czynnikiem umożliwiającym tworzenie bardziej zrównoważonej gospodarki. Osiągnięcie tego będzie wymagało większej współpracy między rządami a sektorem prywatnym na wszystkich frontach. Ważne jest, aby rozpoznać wpływ, jaki polityka i przepisy rządowe mogą mieć na zdolność operatorów do inwestowania i wdrażania bardziej wydajnych energetycznie sieci. Co więcej, rządy mają do odegrania pewną rolę w przyspieszeniu przejścia na czystą energię na swoich rynkach poprzez stworzenie odpowiednich ram dla przedsiębiorstw w celu uzyskania dostępu do odnawialnej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie”.
Raport, publikowany corocznie przez GSMA w celu śledzenia postępów branży telefonii komórkowej w kierunku zerowej emisji netto pokazuje również, w jaki sposób operatorzy pracują nad poprawą efektywności energetycznej w całym swoim zasięgu, inwestując w 5G – co umożliwia wyższe przepustowości przy niższym zużyciu energii na dostarczony bit, przy wycofywaniu się z energochłonnych starszych sieci i inwestowanie we floty pojazdów elektrycznych.
Ponadto raport szczegółowo opisuje intencje graczy z całej branży, w tym głównych dostawców telefonów komórkowych i sprzętu, takich jak Apple i Samsung, aby uczynić łańcuchy dostaw bardziej zrównoważonymi poprzez wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, zużywanie więcej odnawialnej energii elektrycznej w produkcji, wydłużenie okresu eksploatacji urządzeń i wspieranie napraw i recyklingu. Takie działania ekosystemu są niezbędne, ponieważ większość emisji operatorów telefonii komórkowej pochodzi z ich łańcucha dostaw.
Raport ilustruje znaczne różnice regionalne w przyjmowaniu odnawialnej energii elektrycznej, z lukami występującymi na globalnym południu i wschodzie, gdzie dostęp, a czasami ograniczenia polityczne, utrudniają przejście na odnawialne źródła energii.
Europejscy operatorzy kupują najwięcej energii odnawialnej, średnio ponad 70%, podczas gdy operatorzy północnoamerykańscy osiągają około połowę tego, chociaż powszechnie oczekuje się, że wypełnią lukę nowymi umowami na zakup energii. Aby lepiej zrozumieć obecne emisje i zacząć je redukować, branża mobilna poprawia również swoje raporty klimatyczne, zarówno pod względem ilości, jak i jakości.
Sześćdziesięciu siedmiu operatorów, odpowiadających za 79% przychodów z telefonii komórkowej i 66% globalnych połączeń, zostało ujawnionych w CDP (Carbon Disclosure Project) w 2022 r.; nastąpił także wzrost liczby operatoróœ o 7 w stosunku do roku poprzedniego. Rekordowa liczba 36 operatorów otrzymała ocenę „A” za ujawnienia, w porównaniu z 22 w roku poprzednim.