Raport „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” odsłania tajniki obaw o kompetencje w IT

Raport „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” zainicjowany przez Olę Gościniak, dotyka ważnego tematu wiary we własne kompetencje. Chociaż raport skupia się na kobietach w IT, problem jest w pewnym stopniu uniwersalny. 

63% ankietowanych kobiet boi się krytyki swoich kompetencji – podaje raport „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!”. Autorzy raportu badają i omawiają takie kwestie jak poczucie eksperckości, czynniki, które blokują przed dzieleniem się wiedzą z innymi oraz zarabianiem na swoich umiejętnościach i predyspozycjach. Raport skupia się na kobietach i to właśnie one (dokładnie 1019) są respondentkami w badaniu. Większość z ankietowanych mieszka w miastach wojewódzkich i ma wyższe wykształcenie. Największy odsetek ankietowanych to kobiety w wieku od 31 do 40 roku życia, zajmujące się branżami marketingu, biznesu, rozwoju osobistego czy rękodzieła, zatrudnione na etacie bądź pracujące na własny rachunek. Raport jest dostępny do pobrania na stronie projektu. 

“Już dawno zauważyłam, że kobiety mają ogromny potencjał i możliwości, ale mają wiele blokad, które powstrzymują je przed jawnym dzieleniem się wiedzą. To był zapalnik, do zrobienia badania w tym temacie. Chciałam sprawdzić jak to wygląda, zbadać co wpływa na kobiety, co podcina im skrzydła, tak aby im jeszcze bardziej pomóc. I tak powstał raport.” Powiedziała Ola Gościniak, Pomysłodawczyni raportu.

Co wynika z raportu?

Raport wykazuje, że problem z poczuciem eksperckości jest wyraźny i dotyczy większości ankietowanych kobiet. Jednym z głównych powodów, dla których kobiety mogą odczuwać obawy, jest kulturowy kontekst i społeczne oczekiwania.

Jak wskazują autorki raportu, ponad 60% kobiet ma obawy, że ich wiedza jest niewystarczająca. Podobny jest udział tych, które wskazują na perfekcjonizm jako czynnik blokujących je przed działaniami prowadzącymi do zarabiania na wiedzy.

Swój udział w tych statystykach mają także kwestie kulturowe. Chociaż liczba kobiet w IT rośnie i nie zawsze są to osoby piastujące stanowiska nie-techniczne, to do dziś zjawisko opartych wyłącznie na płci wątpliwości w kompetencje jest dość silne. Zmiana w tym obszarze jest z pewnością konieczna.

Jak kobiety odpowiadały na pytanie: na ile czujesz się ekspertką? Wyniki mogą zaskakiwać, biorąc pod uwagę grupę ankietowanych – w znacznej mierze osób o ugruntowanej pozycji zawodowej, z dużych miast, z wyższym wykształceniem.

Warto zauważyć, że wpływ na to mają różne obawy i blokady. Co ciekawe osoby z wykształceniem wyższym, najbardziej obawiają się porażki. Ponad 60% ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym obawia się, że ich wiedza i kompetencje nie są wystarczające do publicznego dzielenia się wiedzą. Aż 63% ankietowanych kobiet boi się krytyki swoich kompetencji.

Lęk przed porażką odczuwa większa część ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym – 62% z wykształceniem licencjackim (107 ze 171), 57% ankietowanych z
wykształceniem magisterskim (401 na 702), oraz 60% (32 osoby z 53) z wykształceniem doktorskim.

Autorki raportu

Pomysłodawczynią raportu jest Ola Gościniak, twórczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki “Bądź Online” oraz książkoplanera “Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka. Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.

Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt.

W przygotowaniu badania oraz jego opracowaniu zaangażowana była Janina Bąk – specjalistka od badań statystycznych:

“Od 10 lat dzielę się wiedzą w różnorakich formach. Jest to moje główne źródło dochodu i coś, co sprawia mi dużo radości i satysfakcji. Dlatego z przyjemnością pomogłam przy projektowaniu badania i tworzeniu raportu: „Jesteś ekspertką! Uwierz w to”. To ważne, by dowiedzieć się, jakie cechy – według opinii publicznej – powinien posiadać ekspert, ale również, jakie są główne obawy i bariery, które hamują kobiety przed dzieleniem się wiedzą i zarabianiem na tym. Mam nadzieję, że ten raport będzie pierwszym krokiem ku temu, by jak najwięcej kobiet te obawy przezwyciężyło.“ – twierdzi Janina Bąk