Raport „Realizacja celów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Raport 2023” przyjęty przez Radę Ministrów
Przedstawienie postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i wyzwań przy ich wdrażaniu oraz prezentacja krajowego podejścia do realizacji międzynarodowych zobowiązań w ramach Agendy 2030 – to cel raportu „Realizacja celów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Raport 2023”.
Punktem odniesienia dla Polski w wymiarze społeczno-gospodarczym niezmiennie pozostaje odpowiedzialny rozwój. Ta kwestia, widoczna też na poziomie globalnym w Agendzie 2030, stwarza szanse na rozwiązanie najważniejszych wyzwań naszych czasów, z którymi mierzy się szereg gospodarek. To zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, ograniczenie skali i skutków inflacji czy zakłóceń w łańcuchu dostaw i produkcji. Wymagają one działania na szczeblu krajowym, ale równocześnie wymuszają ścisłą międzynarodową współpracę. – podkreśla Minister Waldemar Buda.
Raport 2023
Raport został opracowany na potrzeby lipcowego przeglądu w ramach Forum Wysokiego Szczebla ONZ. Polska przystępuje do przeglądu po raz drugi, pierwszy przegląd miał miejsce w 2018 roku.
Raport został przygotowany w sposób interdyscyplinarny, uwzględniając zarówno regionalny, krajowy, jak i międzynarodowy wymiar działań na rzecz celów, a także włączając w proces przygotowania interesariuszy m.in. partnerów z sektora biznesu, organizacji pozarządowych i przedstawicieli młodzieży. Raport aktualizuje wnioski zawarte w przeglądzie z 2018 r. o nowe działania rozwojowe, szczególnie w obliczu wyzwań związanych z odbudową po pandemii Covid-19 i rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Raport zawiera 17 celów zrównoważonego rozwoju, a każdy z nich przedstawia najważniejsze postępy, wyzwania i kolejne kroki na drodze do realizacji celów Agendy 2030.