Raport Veeam nt. ochrony danych wskazuje, że spada poczucie bezpieczeństwa

Firma Veeam Software opublikowała wyniki swojego piątego corocznego raportu na temat trendów w ochronie danych. Z raportu wynika, że mimo zwiększonych inwestycji w ochronę przed cyberatakami, liderzy IT odczuwają mniejsze poczucie bezpieczeństwa i większe zaniepokojenie dotyczące zdolności do odzyskiwania i przywracania kluczowych danych.

Jak wskazuje raport, cyberataki utrzymują się jako najczęstsza i najbardziej wyrazista przyczyna przerw w świadczeniu usług przez organizacje i przedsiębiorstwa. To natomiast  podkreśla konieczność modernizacji strategii tworzenia kopii zapasowych – jak wskazuje Veeam.

  • Ransomware pozostaje głównym zagrożeniem, z 76% organizacji doświadczających ataków w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 26% informuje o co najmniej czterech atakach w tym okresie. Problem odzyskiwania danych jest nadal istotny, przy czym tylko 13% respondentów uważa, że jest w stanie efektywnie zorganizować odzyskiwanie po awarii.
  • Tylko 32% respondentów uważa, że personel IT będzie w stanie odzyskać dane z 50 serwerów w ciągu pięciu dni roboczych.
  • Mniej niż 3 na 5 serwerów mogło odzyskać pełną funkcjonalność, co stanowi istotne wyzwanie.

Raport wskazuje, że wydatki na ochronę danych rosną, przy czym 92% organizacji spodziewa się zwiększenia budżetu na ten cel o 6,6% w 2024 roku. Respondenci podkreślają, że kluczowym elementem nowoczesnych rozwiązań ochrony danych jest integracja z narzędziami cyberbezpieczeństwa. Ponadto przenoszenie obciążeń między różnymi chmurami i standaryzacja ochrony dla obciążeń lokalnych oraz IaaS/SaaS, jest uważana za istotny aspekt.

Dave Russell, wiceprezes ds. strategii biznesowej w firmie Veeam, zaznacza, że oprogramowanie ransomware nadal stanowi główne zagrożenie dla ciągłości biznesowej, utrudniając wysiłki w zakresie transformacji cyfrowej. Mimo zwiększonych nakładów finansowych na ochronę, mniej niż jedna trzecia firm uważa, że może skutecznie odzyskać siły po niewielkim ataku. Wnioski z raportu podkreślają potrzebę ciągłego nadzoru cybernetycznego oraz konieczność zapewnienia każdej organizacji odpowiednich możliwości ochrony i odzyskiwania danych.