Raport Vertiv: aż 70% firm telekomunikacyjnych ocenia perspektywy biznesowe związane z wdrożeniem sieci 5G jako bardzo pozytywne.

5G to niewątpliwie najbardziej nośne hasło 2019 roku i zapewne nie inaczej będzie także w 2020 roku. Trudno więc dziwić się wynikom raportu wykonanego dla Vertiv na temat perspektyw biznesowych związanych z nowym rodzajem łączności. 

 

Badania 451 Research wykonane na zlecenie firmy Vertiv prezentują przyszłość branży telekomunikacyjnej w bardzo jasnych barwach. W ramach badań zebrano opinie operatorów związane z wdrażaniem technologii 5G. Na pytania odpowiedziało ponad 100 decydentów operatorów telekomunikacyjnych z całego świata. Łączy ich jedno – przekonanie, że 5G jest najważniejszym wdrożeniem najbliższych lat i że może przynieść wiele dobrego. Tak dla branży, jak i dla użytkowników końcowych.

 

Optymizm firm jest w tym przypadku efektem przekonania, że możliwości 5G zwiększą różnorodność usług i szybkość transmisji danych w odpowiedzi na popyt na szerokopasmowe usługi internetowe. Jednak, aby to osiągnąć, operatorzy będą musieli podwoić liczbę miejsc dostępu radiowego na całym świecie w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

Łączność 5G ma bowiem, obok szeregu zalet, jedną zauważalną wadę – niezbyt duży zasięg. To natomiast spowoduje znaczące zagęszczenie nadajników telekomunikacyjnych. Jest to efekt wykorzystywania do łączności 5G tzw. fal milimetrowych, które niezbyt dobrze radzą sobie np. z przeszkodami terenowymi. Aby poradzić sobie z tymi problemami, tradycyjne nadajniki sieci komórkowych, które są zazwyczaj rozmieszczone na dużym obszarze i łączą się z tysiącami użytkowników końcowych, będą musiały działać na znacznie mniejszych obszarach. Potencjalnie będzie to wymagać od operatorów podwojenia liczby stacji bazowych.

 

https://itreseller.pl/itrnewzamkniecie-sie-usa-na-5g-i-ograniczanie-dzialalnosci-huawei-jest-poczatkiem-pozostawania-usa-w-tyle-podsumowal-biezaca-sytuacje-na-rynku-ren-zhengfei-zalozyciel-i-dyrektor-generalny-huawei/

 

Nowa gęstsza topologia sieci 5G wymaga od telekomów rozwiązania takich problemów, jak dzierżawa lub zakup nowych gruntów czy dostęp do wysokiej jakości połączeń – 45% respondentów uznało to za najważniejszy czynnik sukcesu. Wynik ten wyraźnie przypomina, że proces wdrożenia technologii 5G będzie w coraz większym stopniu uzależniony od przepisów dotyczących dostępu do lokalizacji, które obecnie nie istnieją. Ich uchwalenie pozwoliłoby na skrócenie czasu i kosztów administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na rozmieszczenie nowej infrastruktury.

 

Jak operatorzy widzą terminy wprowadzania kolejnych elementów sieci 5G? 53% operatorów stwierdziło, że w 2020 roku rozpocznie uruchamianie usług 5G. Ledwie 1% twierdzi, że w ciągu przyszłego roku zdoła objąć szybką siecią 25% lub więcej swojego zasięgu. 33% deklaruje natomiast uruchomienie łączności 5G w 2021 roku. Kiedy przynajmniej połowa zasięgu sieci będzie pokryta także łącznością 5G? 57% respondentów uznało, że dopiero w przedziale lat 2023-2025. Kolejne 41% widzi ten etap dopiero w latach 2025-2027. 100-procentowe pokrycie to daleka perspektywa. Tylko 4% operatorów przyznało, że zdoła dokonać tego w latach 2023-2025. Większość (68%) widzi ten moment dopiero po 2028 roku.

 

Z treścią raportu można zapoznać się tutaj. Natomiast na stronie Vertiv.pl dostępnych jest więcej informacji dotyczących rozwiązań wspierających budowę infrastruktury IT.