Red Hat usprawnia orkiestrację i automatyzację zabezpieczeń dzięki nowym możliwościom platformy Ansible Automation, w tym Check Point, Splunk i Snort.

Red Hat, Inc., wiodący światowy dostawca rozwiązań open source, zaprezentował nowe integracje platformy Ansible Automation, które ułatwią konfigurowanie i automatyzację korporacyjnych systemów bezpieczeństwa. Dzięki automatyzacji takich rozwiązań, jak korporacyjne firewalle, systemy wykrywania włamań (IDS) oraz systemy zarządzania informacją związaną z bezpieczeństwem i zdarzeniami (SIEM), przedsiębiorstwa mogą zapewnić sobie spójne reagowanie na cyberataki. Firmy mogą integrować wiele odseparowanych od siebie rozwiązań ochronnych, które w przypadku incydentu cyberbezpieczeństwa będą działać jako jedno rozwiązanie.

 

Automatyzacja to ważny element transformacji cyfrowej. Pomaga ona zwiększyć efektywność, szybciej osiągać korzyści oraz rozwiązywać problemy z procesami biznesowymi i informatycznymi. Zaczynając od sieci, Red Hat wdraża platformę Ansible Automation w obszarzach poza działem operacji IT, co ułatwia automatyzację na wiele sposobów większej liczby zadań (w tym związanych z bezpieczeństwem). Oprócz automatyzacji systemów bezpieczeństwa  Red Hat wprowadza również certyfikację treści (modułów i wtyczek) w celu zwiększenia ich niezawodności, spójności i wiarygodności.

 

Środowiska informatyczne są coraz bardziej złożone, podobnie jak incydenty cyberbezpieczeństwa, z którymi zmagają się działy IT. Aby umożliwić firmom skuteczniejszą ocenę ryzyka, rozwiązywanie problemów i zapewnienie zgodności procesów z przepisami, na platformie Ansible zostaną udostępnione nowe moduły w ramach automatyzacji zabezpieczeń. Pozwolą one na integrowanie oraz zarządzanie zadaniami i procesami w zakresie bezpieczeństwa. Funkcje te zostały opracowane z myślą o umożliwieniu zespołom ds. bezpieczeństwa IT wprowadzania innowacji i wdrażania lepszych mechanizmów kontroli, które obejmą technologie zabezpieczeń używane w ramach platformy Red Hat Ansible Automation.

 

„Odkąd Red Hat przejął Ansible w 2015 roku, pracujemy nad urzeczywistnieniem wizji zautomatyzowanego przedsiębiorstwa poprzez wdrażanie platformy Ansible w nowych obszarach oraz rozszerzanie zastosowania automatyzacji. Nowe możliwości platformy Ansible ułatwiają działom IT w przedsiębiorstwach realizację jednego z najbardziej złożonych zadań, czyli zapewnienia bezpieczeństwa systemów. Nowe moduły pozwalają użytkownikom zmienić podejście do zabezpieczeń informatycznych przez skupienie się na automatyzacji i integracji rozwiązań, które zwykle nie współpracują ze sobą. Pozwala to na zarządzanie złożonymi operacjami bezpieczeństwa i ich konfigurowanie za pomocą jednego dobrze znanego narzędzia.” – powiedział, Joe Fitzgerald, wiceprezes działu zarządzania w firmie Red Hat.

 

Według firmy Gartner „zespoły ds. bezpieczeństwa zmagają się z brakami kadrowymi, rosnącą liczbą alertów i zagrożeń oraz presją na większą efektywność przy mniejszych zasobach. Interfejsy API dotychczasowych narzędzi, takich jak firewalle, platformy ochrony punktów końcowych (EPP), systemy zarządzania informacją związaną z bezpieczeństwem i zdarzeniami (SIEM), bezpieczne bramy WWW (SWG) oraz usługi potwierdzania tożsamości (IDPS), nie są udoskonalane. Uniemożliwia to współpracę pomiędzy narzędziami używanymi przez zespoły ds. bezpieczeństwa w celu rozwiązywania problemów, do których zalicza się również odseparowanie od siebie narzędzi. Analiza zagrożeń (Threat Intelligence) jest już w znacznym stopniu dojrzała i stanowi obecnie podstawowy wymóg stawiany przez specjalistów ds. bezpieczeństwa. Zwiększa ona również inteligencję i wydajność wielu narzędzi i procesów”. (Gartner, Preparing Your Security Operations for Orchestration and Automation Tools (Przygotowanie operacji bezpieczeństwa do obsługi narzędzi do konfiguracji i automatyzacji), Anton Chuvakin, Augusto Barros, 22 lutego 2018 r.)

 

Narzędzia Ansible do automatyzacji zabezpieczeń mogą być używane przez zespoły ds. bezpieczeństwa do następujących celów:

 

  • Wykrywanie i ocena podejrzanych działań. Ansible może automatycznie skonfigurować rejestrowanie zdarzeń przez firewalle i systemy wykrywania włamań w celu wzbogacenia alertów otrzymywanych przez system SIEM i tym samym ułatwienia oceny zdarzeń (np. umożliwienie rejestrowania zdarzeń lub zwiększenia szczegółowości dzienników).

 

  • Analiza zagrożeń. Ansible może automatycznie utworzyć nowe reguły systemu wykrywania włamań w celu zbadania przyczyny złamania reguły firewalla, a także umieszczać na białej liście te adresy IP, które nie stanowią zagrożenia.

 

  • Reagowanie na incydenty. Ansible może automatycznie weryfikować zagrożenia poprzez sprawdzenie reguły systemu wykrywania włamań, uruchomić procedurę naprawczą za pomocą systemu SIEM oraz utworzyć nowe reguły korporacyjnego firewalla, aby umieścić na czarnej liście źródło ataku.

 

W ramach wersji preview  platforma automatyzacji zabezpieczeń Red Hat Ansible zapewnia obsługę następujących rozwiązań: Check Point – Next Generation Firewall  (NGFW); Splunk – Splunk Enterprise Security (ES); Snort.

 

Dostępność
Obsługa automatyzacji systemów bezpieczeństwa w ramach platformy Ansible jest obecnie w wersji Technology Preview. Funkcja ta zostanie udostępniona w produkcie Ansible Galaxy na początku 2019 roku.