Red Hat zaprezentował wiele ciekawych nowości, oto najważniejsze premiery i nowości ogłoszone podczas Red Hat Summit 2022.
Red Hat, Inc., czołowy globalny dostawca rozwiązań open source, podczas Red Hat Summit zaprezentował wiele ciekawych nowości. Wśród najważniejszych premier znalazła się nowa odsłona Red Hat Eneterprise Linux 9, Ansible Automation Platform dla Microsoft Azure czy nowe funkcje i rozszerzenia w swojej ofercie otwartych rozwiązań chmury hybrydowej, które mają na celu przyspieszenie wdrażania przez przedsiębiorstwa architektur przetwarzania brzegowego w ramach inicjatywy Red Hat Edge. Poniżej zbiór najważniejszych nowości z Red Hat Summit 2022.
Red Hat Enterprise Linux 9 wyznacza nowe standardy innowacyjności
Red Hat Enterprise Linux 9 to system operacyjny Linux zaprojektowany w celu zwiększenia spójności innowacji w otwartej chmurze hybrydowej – od serwerów typu bare metal do chmur publicznych i najdalszych obrzeży sieci przedsiębiorstw. Red Hat Enterprise Linux 9 został zaprojektowany tak, aby napędzać transformację przedsiębiorstw równolegle z ewoluującymi siłami rynkowymi i wymaganiami klientów w zautomatyzowanym i rozproszonym świecie IT. Dzięki tej innowacyjnej platformie klienci firmy Red Hat mogą wybrać architekturę bazową, dostawcę aplikacji lub dostawcę chmury, zachowując spójność niezbędną dla nowoczesnego IT. Wszystko to razem sprawiło, że Red Hat Enterprise Linux stał się epicentrum innowacji.
Klienci mogą używać Red Hat Enterprise Linux dla ich unikalnych wymagań operacyjnych, a to dzięki szerokiej dostępności i możliwościom wdrożenia u wiodących dostawców chmury obliczeniowej. Dotychczasowi klienci mogą migrować subskrypcje Red Hat Enterprise Linux do wybranej przez siebie chmury za pomocą Red Hat Cloud Access, podczas gdy każdy klient, który chce wykorzystać skalę i moc chmury publicznej, będzie mógł wdrożyć platformę na żądanie u głównych dostawców usług w chmurze, w tym Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, IBM Cloud i Microsoft Azure.
Red Hat Enterprise Linux 9 podkreśla również wysiłki firmy Red Hat w zakresie dostarczania kluczowych funkcji systemu operacyjnego jako usług, począwszy od nowej usługi tworzenia obrazów. Wspierając istniejącą funkcjonalność podstawowej platformy, usługa ta obsługuje tworzenie obrazów dla niestandardowych systemów plików oraz głównych dostawców usług chmurowych i technologii wirtualizacji w tym AWS, Google Cloud, Microsoft Azure i VMware.
Red Hat Enterprise Linux 9 zawiera funkcje, które pomagają wyeliminować luki w zabezpieczeniach na poziomie sprzętowym, takie jak Spectre i Meltdown, a także funkcje pomagające procesom w przestrzeni użytkownika tworzyć obszary pamięci niedostępne dla potencjalnie złośliwego kodu. Platforma zapewnia również gotowość do spełnienia wymagań klientów w zakresie bezpieczeństwa, wspierając PCI-DSS, HIPAA i inne. Red Hat Enterprise Linux 9 wprowadza także architekturę pomiaru integralności (IMA) cyfrowych haszy i podpisów. Dzięki architekturze pomiaru integralności użytkownicy mogą weryfikować integralność systemu operacyjnego za pomocą cyfrowych podpisów i haszy.
Red Hat Enterprise Linux 9 umożliwia także bieżące wprowadzanie poprawek do jądra systemu z poziomu konsoli internetowej Red Hat Enterprise Linux, co pozwala działom IT jeszcze bardziej zautomatyzować sposób realizacji krytycznych zadań na dużą skalę. Ponadto umożliwia to zespołom IT stosowanie aktualizacji w dużych, rozproszonych środowiskach bez konieczności korzystania z narzędzi wiersza poleceń, co ułatwia rozwiązywanie problemów mających wpływ na produkcję, począwszy od głównego centrum przetwarzania danych, poprzez wiele chmur, aż po sieci brzegowe.
Partnerzy Red Hat tworzą innowacyjne chmury hybrydowe na platformie Red Hat Enterprise Linux — od centrum przetwarzania danych aż po brzeg sieci
Red Hat Enterprise Linux 9 stanowi wspólną zaufaną platformę umożliwiającą tworzenie nowatorskich rozwiązań opartych na chmurze hybrydowej. Partnerzy mogą dzięki niej konstruować i wdrażać dowolne aplikacje w środowiskach fizycznych i wirtualnych, w chmurach prywatnych i publicznych oraz w środowiskach brzegowych, aby skuteczniej wspierać klientów z dużą elastycznością, spójnością i niezawodnością w miarę wzrostu złożoności i skali środowiska IT.
Szeroki ekosystem technologiczny, od dostawców oprogramowania, aż po dostawców chmury i sprzętu, od dawna wykorzystuje Red Hat Enterprise Linux jako platformę dla innowacji, zwiększając możliwości wyboru i zwiększając możliwości hybrydowych środowisk IT. Ponad 5 000 certyfikowanych aplikacji partnerskich jest dostarczanych przez setki niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), przyczyniając się do rozwoju ekosystemu, który według IDC wygeneruje ponad 100 miliardów dolarów przychodu w 2022 roku i wzrośnie do 138 miliardów dolarów do 2026 roku.
Dzięki Red Hat Enterprise Linux 9, rozległy ekosystem partnerów firmy Red Hat kontynuuje budowę nowych strumieni wartości. Red Hat Enterprise Linux 9, fundamentalny szkielet otwartego portfolio chmur hybrydowych firmy Red Hat, został zaprojektowany do obsługi krytycznych obciążeń produkcyjnych w pełnym spektrum środowisk chmurowych. Zapewnia on elastyczność, której wymagają klienci i będzie dostępny za pośrednictwem głównych rynków chmury, dając dostęp do certyfikowanych aplikacji partnerskich w wielu obszarach, takich jak AI/ML, DevOps, sieci i wiele innych.
Ponadto Red Hat oferuje obecnie certyfikację systemów brzegowych na platformie Red Hat Enterprise Linux, dzięki czemu partnerom będzie łatwiej odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie klientów technologiami przetwarzania brzegowego. Partnerzy tacy jak Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise, Lenovo i OnLogic mogą zaproponować klientom certyfikowane rozwiązania technologiczne oraz wiedzę specjalistyczną, które umożliwią obsługę obciążeń brzegowych działających w środowisku Red Hat Enterprise Linux.
Zarządzana platforma automatyzacji Ansible dla środowiska Microsoft Azure
Podczas Red Hat Summit firma poinformowała o wprowadzeniu na rynek rozwiązania Red Hat Ansible Automation Platform dla Microsoft Azure, łączącego wiodące na rynku mechanizmy automatyzacji w chmurach hybrydowych z obsługą wygodnego środowiska zarządzanego. Red Hat Ansible Automation Platform dla Azure to efekt opartej na doświadczeniu współpracy firm Microsoft i Red Hat. Pozwala działom informatycznym przedsiębiorstw szybko przeprowadzić automatyzację i skalowanie w chmurze oraz uzyskać elastyczność umożliwiającą udostępnienie dowolnej aplikacji w dowolnym miejscu bez dodatkowych narzutów i niepotrzebnej złożoności.
Rozwiązanie Red Hat Ansible Automation Platform dla Azure wykorzystuje innowacyjne zmiany na bieżąco wprowadzane w produkcie, opracowane z myślą o zmieniających się potrzebach związanych z przetwarzaniem w rozbudowanych środowiskach chmur hybrydowych. W wersji Ansible Automation Platform 2 wprowadzono samodzielne funkcje automatyzacji, umożliwiające obsługę klientów niezależnie od ich środowiska, tj. za pośrednictwem dostawców usług zarządzanych, we własnych centrach przetwarzania danych, w środowiskach brzegowych i w komercyjnych środowiskach chmurowych takich jak Azure. Możliwości adaptacji platformy do hybrydowych środowisk IT ułatwiają specjalistom zarządzanie procesami automatyzacji na dużą skalę, w różnych środowiskach i systemach, z zachowaniem ich spójności.
Nowe możliwości w Ansible Automation Platform 2.2 sprawiają, że jest ona jeszcze bardziej wydajna na platformie Azure. Dla przykładu, Technologia podpisywania zawartości Ansible pozwala osobom zajmującym się automatyzacją sprawdzać, czy uruchamiane w przedsiębiorstwie procedury zostały zweryfikowane i czy są one zgodne z przyjętymi zasadami. Dzięki temu zespoły informatyczne mogą korzystać z różnych źródeł zawartości, np. Red Hat Ansible Certified Content albo elementów udostępnianych przez społeczność użytkowników Ansible, z przekonaniem, że są one zgodne z wymaganiami przedsiębiorstwa dotyczącymi bezpieczeństwa i zgodności systemów.
Partnerzy tacy jak Accenture, CyberArk, F5 i Kyndryl poddali weryfikacji odpowiednie kolekcje treści Red Hat Ansible Certified Content i ogólne środowisko na platformie Microsoft Azure. Klienci mogą dzięki temu uruchamiać w chmurze dotychczas używane kolekcje i instrukcje, rozszerzając standardowe elementy automatyzacji, gdy jest to niezbędne w środowisku operacyjnym.
Nowe funkcje przetwarzania brzegowego
Zestaw nowych funkcji i możliwości, obejmujący całą ofertę rozwiązań, ma na celu pomóc klientom i partnerom w dostosowaniu się do wymagań przetwarzania brzegowego poprzez zmniejszenie złożoności, przyspieszenie wdrażania, poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie zarządzania systemami od centrum przetwarzania danych po urządzenia brzegowe.
Red Hat Edge odzwierciedla dążenie firmy Red Hat do integracji przetwarzania brzegowego w otwartej chmurze hybrydowej. Inicjatywa ta obejmuje szeroki zestaw otwartych technologii chmury hybrydowej, a wśród nich system Red Hat Enterprise Linux i platformę Red Hat OpenShift Platform Plus, które tworzą wspólną podstawę i infrastrukturę dla rozmaitych środowisk brzegowych. Rozwiązanie Red Hat Ansible Automation Platform umożliwia automatyzację środowisk brzegowych, a Red Hat Advanced Cluster Management for Kubernetes zarządzanie chmurą z wykorzystaniem brzegowej pamięci masowej obsługiwanej przez rozwiązanie Red Hat OpenShift Data Foundation.
Red Hat OpenShift nadal koncentruje się na pomaganiu w przenoszeniu aplikacji bliżej użytkowników i danych na brzegu, jednocześnie usprawniając zarządzanie systemami IT o dużej skali. Rozwiązanie Zero-touch provisioning dla Red Hat OpenShift 4.10 ułatwia powtarzalne, zautomatyzowane dostarczanie infrastruktury brzegowej i obejmuje fabryczne przepływy pracy dla producentów oryginalnego sprzętu (OEM). Producenci OEM mogą wstępnie załadować relokowalny klaster Red Hat OpenShift na preferowany sprzęt, który klienci mogą następnie otrzymać jako w pełni działający, wstępnie zainstalowany klaster OpenShift.
Klienci mogą używać wstępnie skonfigurowanego Red Hat OpenShift do szybszego dostarczania radiowych sieci dostępowych (RAN) dla sieci komórkowych nowej generacji, wykrywania błędów w zakładach produkcyjnych i innych aplikacji przetwarzania brzegowego w niemal każdej rozproszonej lokalizacji. Pomaga to uprościć często skomplikowany proces integracji urządzeń brzegowych z istniejącymi platformami i ułatwia uruchamianie operacji zdalnych, nawet przy ograniczonym dostępie do wykwalifikowanych specjalistów IT.
Rozbudowana oferta usług chmurowych, tworząca spójne, skalowalne środowisko do konstruowania nowoczesnych aplikacji
Pod czas Summitu Red Hat poinformował o rozszerzeniu oferty usług chmurowych Red Hat pozwalających zbudować w pełni zarządzane, zoptymalizowane mechanizmy obsługi użytkownika. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie przedsiębiorstwa konstruują, wdrażają i skalują aplikacje chmurowe i zarządzają nimi w hybrydowych środowiskach.
Hybrydowe środowiska operacyjne w dalszym ciągu stanowią podstawową infrastrukturę operacyjną w większości przedsiębiorstw. Jak wynika z raportu firmy analitycznej IDC, do 2024 roku 50% przedsiębiorstw będzie korzystać z aplikacji zbudowanych na warstwie abstrakcji opartej na usługach chmurowych, uwzględniającej technologie przeznaczone bezpośrednio dla chmury i pozwalającej w jednolity sposób zapewnić działanie wielu lokalizacji o różnym charakterze. Dążąc do zaspokojenia potrzeb klientów, firmy starają się udostępnić im innowacyjne mechanizmy obsługi. Niezbędna jest do tego hybrydowa infrastruktura ułatwiająca realizację wymagań wiążących się z większą skalą działania.
Usługi chmurowe Red Hat zostały zaprojektowane z myślą o rozwiązaniu problemów występujących w chmurach hybrydowych. Przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rozprzestrzenianie się aplikacji i konieczność obsługi aplikacji monolitycznych. W takiej sytuacji niezbędne staje się zastosowanie narzędzi umożliwiających modernizację aplikacji, a jednocześnie skrócenie czasu wdrożenia i ograniczenie narzutów operacyjnych.
Nowe usługi chmurowe
Firma Red Hat wprowadza na rynek nowe usługi chmurowe, które mają ułatwić przedsiębiorstwom tworzenie aplikacji przeznaczonych dla chmury:
- Usługa Red Hat OpenShift Service Registry ułatwia zespołom programistów tworzenie, wykrywanie i ponowne wykorzystywanie interfejsów API oraz schematów.
- Moduły Red Hat OpenShift Connector zawierają gotowe funkcje komunikacji z wieloma systemami zewnętrznymi i umożliwiają integrację bez konieczności tworzenia kodu z usługą Red Hat OpenShift Streams for Apache Kafka.
- Rozwiązanie Red Hat OpenShift Database Access zapewnia spójne mechanizmy dostępu do baz danych realizowanego jako usługa (DBaaS) w środowiskach chmury hybrydowej. Dzięki temu administratorzy platformy OpenShift są w stanie bez problemu zapewnić użytkownikom dostęp do różnorodnych zewnętrznych usług baz danych oraz zarządzać takim dostępem. Również programiści zyskują prostsze funkcje dostępu do baz danych w chmurze oraz ich udostępniania.
Usługi chmurowe Red Hat są ściśle zintegrowane z rozwiązaniem Red Hat OpenShift, czyli najlepszą na rynku platformą Kubernetes dla przedsiębiorstw. Stanowi ona podstawę, na której można modernizować istniejące aplikacje, tworzyć natywne aplikacje chmurowe, upraszczać programowanie, dodawać do aplikacji informacje analityczne oraz integrować z nimi usługi innych firm.
Nowe opcje w ofercie usług chmurowych
Firma Red Hat poinformowała również o nowych opcjach wprowadzonych w dotychczasowej ofercie usług chmurowych:
- Red Hat OpenShift Data Science, zarządzana usługa chmurowa przeznaczona dla analityków danych i programistów, obejmująca w pełni obsługiwane środowisko testowe, w którym można szybko tworzyć, szkolić i testować modele uczenia maszynowego, jest obecnie dostępna w postaci dodatku do platformy OpenShift Dedicated oraz do usługi Red Hat OpenShift Service on AWS. Uwzględniono w niej aktualizacje związane z zapewnieniem lepszej zgodności ze standardami, m.in. PCI. W bieżącym roku klienci będą również mieli okazję skorzystać z zarządzanych rozwiązań dostarczanych przez zewnętrzną firmę Starburst, partnera Red Hat o statusie Premier specjalizującego się w przetwarzaniu danych.
- Red Hat OpenShift Streams for Apache Kafka, w pełni udostępniana i zarządzana usługa Kafka, wspiera obecnie funkcje szczegółowego zarządzania tożsamością i dostępem, a ponadto udostępnia wskaźniki i panele monitorowania. Dzięki certyfikatowi PCI łatwiej zapewnić zgodność rozwiązania z przepisami.
- Red Hat OpenShift API Management umożliwia szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji ukierunkowanych na interfejs API za pośrednictwem udostępnianej i zarządzanej usługi platformy OpenShift. Jest obecnie dostępna w wersji próbnej w serwisie Developer Sandbox for Red Hat OpenShift. Wprowadzono w niej aktualizacje zwiększające bezpieczeństwo i zgodność rozwiązań z przepisami, m.in. dzięki uzyskaniu zgodności ze standardami PCI, ISO i SOC2; udostępniono także moduł projektowania interfejsu API w wersji preview.