Region CEE wciąż atrakcyjny dla biznesu pomimo deficytu talentów, wynika z raportu Cpl Polska „CEE Salary Guide 2022”

Cpl Polska, firma doradztwa personalnego i rekrutacji opublikowała CEE Salary Guide 2022, w którym znajduje się zestawienie poziomów wynagrodzeń w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Raport zawiera również obszerne komentarze ekspertów, oparte na wieloletnich doświadczeniach w branży oraz prognozy trendów rynkowych na 2022 rok. Skupia się również na najistotniejszych kwestiach w regionie.

 

– przyciąganiu i utrzymywaniu kandydatów w sektorze IT w Europie Środkowo-Wschodniej
oraz kwestii niedoboru talentów w różnych krajach regionu. Z raportu wynika, że na przestrzeni ostatnich miesięcy nie tylko Polska, ale cały region CEE sprawdził się jako miejsce do kontynuacji biznesu oraz nowych inwestycji.

 

W 2021 roku wiele firm powróciło do zintensyfikowanych procesów rekrutacyjnych,
podwajając popyt na pracowników zamrożony w 2020 r. Ten podwójny popyt oraz brak miejsc pracy dla stażystów i młodszych specjalistów w 2020 r. sprawił, że w 2022 r. tacy kandydaci mogli i nadal mogą przebierać w ofertach pracy, zwłaszcza w obszarach: IT, HR, finanse korporacyjne i usługi wspólne.

 

 

Niedobory w sektorze IT

Rok 2022 będzie kolejnym, w którym rynek będzie się zmagać z niedoborem specjalistów
IT nie tylko w Polsce, ale także w regionie CEE.

 

– Mylił się każdy, kto spodziewał się, że pandemia spowolni rynek pracy w Europie
Środkowo-Wschodniej. Dziś wiemy, że obecnie 80% firm IT doświadcza luki
w talentach lub spodziewa się, że zmierzy się z nią w najbliższej przyszłości – mówi
Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland. – Programiści w regionie CEE
nie tylko przodują w światowych rankingach, ale są doceniani za wybitne umiejętności techniczne, wszechstronność i nieszablonowe podejście. Firmy z zachodnich krajów Unii czy USA coraz chętniej proponują pracę zdalną, pogłębiając jednocześnie przepaść w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.

 

 

Walka o najlepsze talenty w branży IT będzie w 2022 r. jeszcze większym wyzwaniem.
Obecnie kluczowe dla kandydatów są trzy obszary: wynagrodzenie, praca przy projektach
wzbogacających portfolio oraz dostęp do najnowszych technologii. Kolejność zależy
od personalnych preferencji, ale najważniejsze jest indywidualne poczucie spełnienia.
Nie trzeba wspominać, że także elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej są
warunkami koniecznymi w branży.

 

– Wygrają tylko najbardziej elastyczni pracodawcy, którzy potrafią dostosować
się do preferencji kandydatów i zmieniających się warunków rynkowych. Jestem przekonana, że nasz raport pomoże sprostać potrzebom w tym wymagającym środowisku, aby zwiększyć efektywność i napędzać rozwój biznesu – dodaje Katarzyna Piotrowska.

 

Aby obsadzić wszystkie wolne stanowiska i pozyskać lojalnych pracowników, cała branża
powinna otworzyć się na absolwentów, kandydatów bez doświadczenia oraz tych ze słabą
znajomością języków obcych, których należy przeszkolić w okresie zatrudnienia. Firmy muszą też być gotowe do zatrudniania kandydatów z innych miast, a nawet krajów. Należy brać pod uwagę, że podwyżki wynagrodzeń w regionie wydają się nieuniknione na wszystkich stanowiskach i sektorach.

 

Link do pobrania raportu

 

Przewodnik po wynagrodzeniach w Europie Środkowo-Wschodniej 2022

Cpl’s CEE Salary Guide 2022 zawiera dogłębną analizę rynku pracy na Słowacji, w Czechach, Polsce i na Węgrzech, w tym wynagrodzeń i trendów na 2022 rok. Zakresy wynagrodzeń przedstawione w CEE Salary Guide 2022 zostały opracowane na podstawie danych zebranych podczas projektów rekrutacyjnych prowadzonych przez Cpl Poland, Cpl Czech Republic, Cpl Hungary i Cpl Slovakia. Szczegółowej analizie zostały poddane stawki wynagrodzeń aktualnie oferowane kandydatom na samodzielnych stanowiskach przez pracodawców oraz oczekiwania płacowe pracowników z czołowych sektorów gospodarki na na każdym z czterech rynków w regionie CEE. Zaprezentowane stawki płac na wybranych stanowiskach to średnie miesięczne wynagrodzenie brutto oferowane na danym stanowisku, nieobejmujące dodatkowych świadczeń pieniężnych i benefitów oferowanych pracownikom przez pracodawców. Analizie zostało poddanych ponad 150 stanowisk, zróżnicowanych pod kątem doświadczenia i rangi w organizacji.

 

GSMA świętuje kolejną edycję MWC 2022 na żywo w Barcelonie i przedstawia wydarzenie w liczbach.