Rekordowe wyniki z rynku produkcji półprzewodników! Nigdy nie produkowano tylu chipów co w 2021 roku, wynika z danych SIA.

Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego (SIA) poinformowało, że globalna sprzedaż chipów osiągnęła w 2021 r. rekordową wartość 555,9 mld USD, co oznacza wzrost o 26,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym i przewiduje wzrost o 8,8% w 2022 r. Mimo rosnącej produkcji, to wciąż zbyt mało.

Sprzedaż w 2020 roku wzrosła o 6,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy 2021 był pierwszym rokiem od 2018 roku, w którym liczba sprzedanych chipów przekroczyła 1 bilion.

 

„ (…) rynek nadal bardzo silnie zmierza w kierunku zwiększonego popytu. Po prostu nie uzyskamy takiego efektu wzrostu, jaki mieliśmy podczas pandemii” – powiedział dyrektor generalny SIA, John Neuffer, o znacznie wolniejszym wzroście przewidywanym na 2022 r.

 

Podczas gdy główni producenci półprzewodników, tacy jak TSMC, Samsung i Intel, ogłosili w ubiegłym roku, że przeznaczą olbrzymie środki, dziesiątki, czasem nawet setki miliardów dolarów na inwestycje w nowe fabryki, Neuffer powiedział, że trend cyfryzacji wzmożony przez pandemię nadal będzie zwiększał popyt.

 

„Sądzimy, że w dającej się przewidzieć przyszłości pojawi się duże zapotrzebowanie na bardzo, bardzo agresywną budowę nowych zakładów” – powiedział szef SIA.

 

W 2021 r. sprzedano 1,15 biliona układów, przy czym największy wzrost branża nie notowała w zawansowanych układach dla komputerów czy smartfonów, a wśród chipów projektowanych na potrzeby pojazdów autonomicznych. Sprzedaż w tym segmencie wzrosła o 34% w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 26,4 mld USD. Chiny pozostały największym indywidualnym rynkiem półprzewodników, ze sprzedażą w wysokości 192,5 miliarda dolarów w 2021 r., co stanowi wzrost o 27,1%, podało stowarzyszenie SIA.

Powyższe dane potwierdzają to, co wielokrotnie wskazywaliśmy mówiąc o kryzysie chipowym – to nie produkcja spada, to zapotrzebowanie jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Efekt masowej cyfryzacji skutkuje zwiększonym popytem na chipy wszelkiego rodzaju, za którym nie nadążą, mimo szybkiego wzrostu, podaż.

 

Czego potrzebuje dziś reseller? Ingram Micro odpowiada w najlepszy możliwy sposób, robiąc krok dalej!