Renesas ponownie otwiera wcześniej zamkniętą japońską fabrykę chipów
Japoński producent chipów Renesas Electronics ponownie otworzył fabrykę półprzewodników w prefekturze Yamanashi w Japonii, dziewięć lat po tym, jak wstrzymał pracę w tym obiekcie.
Zakład, który znajduje się w pobliżu góry Fuji, wcześniej produkował półprzewodniki do komputerów osobistych. Pierwotnie otwarty w 2000 roku, a następnie zamknięty w październiku 2014 roku, Renesas dodał nowe pomieszczenie i zainstalował najnowszy sprzęt produkcyjny.
Według raportu Nikkei Asia, renowacja kosztowała firmę około 90 miliardów jenów (587 milionów dolarów) i trwała rok. Dla porównania, budowa nowej fabryki od podstaw kosztowałaby firmę setki miliardów jenów i zajęłaby co najmniej kilka lat.
Oczekuje się, że nowy zakład podwoi produkcję półprzewodników mocy Renesas, a produkcja chipów nowej generacji rozpocznie się w 2025 roku.
„Z dumą ogłaszamy niezwykłe osiągnięcie fabryki Kofu. Po zamknięciu w 2014 roku, fabryka Kofu przeszła transformację i dokładnie dekadę później stała się dedykowaną fabryką 300-milimetrowych wafli dla półprzewodników” – powiedział Hidetoshi Shibata, prezes i dyrektor generalny Renesas.
Renesas został założony w 2010 roku, kiedy to dział chipów NEC połączył się z Renesas Technology, będącym produktem fuzji operacji chipowych Hitachi i Mitsubishi Electric.
W lutym 2024 roku firma przejęła firmę Altium zajmującą się płytkami drukowanymi (PCB) za 5,9 miliarda dolarów. Altium było trzecim wielomiliardowym zakupem dla Renesas po zakupie producenta chipów Intersil za 3,2 mld USD w 2016 r., przejęciu Integrated Device Technology za 6,7 mld USD w 2018 r. oraz zakupie Dialog Semiconductor za 5,9 mld USD w 2021 r.