Rosnące zapotrzebowanie na aplikacje rozwija rynek usług chmurowych

Według analityków IDC, na koniec ubiegłego roku na rynku funkcjonowało około pół miliarda różnych aplikacji, co stanowi dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z 2010 rokiem. Ta liczba będzie sukcesywnie rosła, co potwierdzają prognozy dotyczące wartości rynku aplikacji w chmurze. W 2023 roku jego wartość wyniosła około 153,6 mld USD, podczas gdy w 2013 roku było to jedynie 30,4 mld USD.

 

Wszechobecność aplikacji

Choć pierwszym skojarzeniem ze słowem „aplikacja” są konsumenckie aplikacje mobilne, to tylko wycinek ich zastosowań. Bez sprawnie działających systemów IT, w tym aplikacji krytycznych, takich jak ERP, CRM czy WMS, prowadzenie biznesu jest niezwykle trudne. Jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”, aplikacje odgrywają kluczową rolę w automatyzacji powtarzalnych czynności (85 proc.) oraz w sprawniejszym przetwarzaniu danych (84 proc.). Warto podkreślić, że według respondentów, zwiększone wykorzystanie chmury obliczeniowej oraz technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego nie są celem samym w sobie, lecz sposobem na poprawę efektywności biznesowej organizacji.

 

Dynamiczny rozwój rynku aplikacji stawia przed szefami działów IT niełatwe zadanie zapewnienia odpowiedniego dla nich środowiska. Kluczowym wyzwaniem jest znalezienie równowagi między skuteczną optymalizacją kosztów a efektywnym zarządzeniem mocą obliczeniową oraz procesem transformacji cyfrowej. Trzeba poszukiwać takich rozwiązań IT, które wspomogą rozwój przedsiębiorstwa i pozwolą na wypracowanie przewagi rynkowe. Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa danych i krytycznych systemów, aby chronić poufne informacje przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

 

Wykorzystywanie aplikacji jest niezbędne w prowadzeniu biznesu, a automatyzacja powtarzalnych zadań oraz efektywne przetwarzanie danych są kluczowe do poprawy efektywności biznesowej. Zwiększone wykorzystanie najnowszych technologii staje się standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie organizacji.

Chmura obliczeniowa umożliwia organizacjom lokowanie systemów klasy ERP w elastycznym, bezpiecznym i skalowalnym środowisku, które dodatkowo może być odseparowane logicznie. Dzięki temu aplikacje mogą być rozwijane przez developerów w odpowiednio dostosowanym do zmieniających się potrzeb i wymagań biznesowych środowisku IT.

 

Przeniesienie systemów i aplikacji biznesowych z własnego centrum danych do chmury obliczeniowej może być wyzwaniem dla firmy każdej wielkości, ale finalnie wiąże się z licznymi korzyściami. W systemach legacy często problemem jest dług technologiczny, który narasta z czasem. Gdy zaczyna wpływać na działalność firmy, pozbycie się go jest bardzo kosztowne. Chmura obliczeniowa daje dostęp do najnowszych technologii bez potrzeby inwestycji we własną infrastrukturę IT. – dodaje Mariusz Juranek. Firma może skupić się na swojej podstawowej działalności, bez obawy o poprawne funkcjonowanie warstwy informatycznej.

 

Chmura obliczeniowa sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa

Migracja do chmury kluczowych systemów i aplikacji wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa danych firmowych. Dostawcy usług chmurowych dysponują sprawdzonymi rozwiązaniami bezpieczeństwa oraz regularnie dbają o spełnianie standardów, wymaganych przez regulatorów rynku.

Z raportu Polcom i Intel wynika, że 58 proc. menedżerów IT zgadza się, że wyniesienie zasobów na zewnątrz pozwoliło firmom zwiększyć bezpieczeństwo danych. Wraz z wejściem w życie 17 października br. dyrektywy NIS2 na firmy z sektorów kluczowych i ważnych zostaną nałożone bardzo surowe regulacje, a ich nieprzestrzeganie może skutkować dotkliwymi karami, w tym finansowymi.

 

Doświadczony dostawca usług chmurowych może stać się także zaufanym partnerem ds. bezpieczeństwa, oferując zaawansowane rozwiązania cybersecurity w modelu usługowym i monitorując bezpieczeństwo infrastruktury IT w trybie ciągłym, przy wykorzystaniu rozwiązań klasy Security Operations Center. – komentuje Mariusz Juranek.

 

W coraz większej liczbie branż klienci oczekują aplikacji konsumenckich, które często działają w środowisku chmurowym. W branży produkcyjnej, te zaawansowane narzędzia pozwalają na monitorowanie i precyzyjne sterowanie procesami produkcyjnymi, a także na efektywne zarządzanie bazami danych.

W sektorze opieki zdrowotnej, aplikacje umożliwiają bezpieczne i sprawnie zarządzanie danymi pacjentów, w tym również wynikami badań. Dzięki temu, personel medyczny może szybko i skutecznie reagować, udzielając niezbędnej pomocy i opieki.

 

Nowym trendem są „super aplikacje” łączące w sobie różne funkcjonalności. Przykładami takich aplikacji są nie tylko chiński WeChat, ale także mobilne aplikacje banków, które oferują znacznie więcej niż tylko możliwość obsługi konta – za ich pomocą można np. zapłacić za parking, przejazdy autostradą czy nawet załatwić sprawy urzędowe. W większości przypadków te aplikacje napędzane są przez chmurę! – podkreśla Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

 

Rynek aplikacji mobilnych rośnie w szybkim tempie, a prognozy wskazują, że do 2030 roku osiągnie wartość 571,62 mld USD. Ten dynamiczny rozwój aplikacji nie tylko napędza zapotrzebowanie na usługi chmurowe, ale również wskazuje na konieczność ciągłego dostosowywania się firm do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych. Aplikacje odgrywają kluczową rolę w automatyzacji powtarzalnych zadań i skutecznym przetwarzaniu danych, co prowadzi do poprawy efektywności biznesowej całego przedsiębiorstwa.

Chmura obliczeniowa oferuje organizacjom skalowalne i elastyczne środowisko, dostosowane do implementacji kluczowych systemów oraz aplikacji biznesowych. Migracja do chmury nie tylko zapewnia elastyczność, ale również podnosi bezpieczeństwo firmy, ponieważ doświadczeni dostawcy usług chmurowych dysponują skutecznymi narzędziami IT oraz spełniają najwyższe międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

 

IT Champions 2024 – Niezwykle prestiżowe nagrody branżowe wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Poznaj zwycięzców!