Rośnie udział nowych procesów produkcyjnych wśród smartfonowych SoC
Ostatnie dwa lata nie były dla rynku smartfonów szczególnie dobre. Wręcz przeciwnie: był to czas spadków sprzedaży jeśli chodzi o wolumen. Jak prognozują analitycy, rok 2024 będzie inny. Jednocześnie najnowsza analiza autorstwa Counterpoint Research wykazuje, że dostawy samych SoC dla smartfonów wzrosną o 9% w 2024 roku. I nie jest to jedyna dobra wiadomość.
Jak wskazują analitycy, główny napęd dla rosnącej sprzedaży stanowić będzie globalne przechodzenie z układów w technologiach 5 i 4 nm, na układy 3 nm. Oczywiście, odbywać się to będzie głównie w obszarze flagowców i segmentu określanego jako premium. Głównym beneficjentem tego procesu będzie oczywiście TSMC. Telefony z segmentu średniego i niższego będą natomiast przechodziły na SoC wykonane w 5 i 4 nm. Proces 2 nm jest wprawdzie gdzieś na horyzoncie, ale zadebiutuje zapewne dopiero wraz z nowym iPhonem w 2026 roku.
W miarę jak producenci smartfonów będą przedstawiali kolejne, nowe modele, będą potrzebowali coraz nowszych SoC, zapewniających wydajność dla zaawansowanych funkcjonalności. Dodatkowym czynnikiem będzie rozwój sieci 5G w różnych częściach świata.
„W przypadku technologii fabless oczywiste jest, że zarówno MediaTek, jak i Qualcomm będą wielkimi zwycięzcami przejścia z 4G na 5G” – powiedział Parv Sharma, starszy analityk w usłudze badawczej Semiconductor 360 firmy Counterpoint – „To dobra okazja dla MediaTek, aby wykorzystać swój najlepszy, wiodący punkt, ale nadal widzimy, że Qualcomm będzie dominował do 2025 r., kiedy będzie miał prawie 50% udziału w segmencie 5/4 nm”.
SMIC będzie zyskiwał coraz większe znaczenie w produkcji w technologii 7/6 nm, ale prawdopodobnie stanie przed wyzwaniami w przypadku jakiegokolwiek przejścia w kierunku bardziej zaawansowanych węzłów, ponieważ nie ma dostępu do najnowszych maszyn DUV.
Wzrost, jaki jest prognozowany w 2024 roku wśród układów 3 nm jest kolosalny: 318% względem 2023 roku. To nadal nie będzie dominująca technologia – tę rolę będą pełniły procesy 5 i 4 nm oraz, w mniejszym stopniu, ciut starsze 7 i 6 nm. Nieznacznie mają spadać natomiast udziały technologii starszych, czyli od 8 nm w górę.