Rośnie wartość globalnego rynku szkoleń programistycznych.

Nie ma wątpliwości, że dziś zawód programisty w Polsce jest często jedynym zapewniającym zarobki na poziomie Europy Zachodniej. Zjawisko jest zresztą globalne, a to skutkuje zainteresowaniem szkoleniami, obiecującymi karierę w software IT. 

Jak przewidują autorzy raportu „Global Programming Language Training Market 2023-2027” z agencji ResearchAndMarkets, szkolenia programistyczne są coraz bardziej popularne, oraz, co szczególnie ważne, coraz więcej warte. Zdaniem autorów raportu, rynek szkoleń z języków programowania ma wzrosnąć o 53,75 mln USD w latach 2023-2027, przy CAGR na poziomie 15,15% w okresie prognozy.

Wzrost wartości globalnego rynku szkoleń programistycznych jest napędzany przez coraz częstsze pojawianie się szkoleń w gospodarkach rozwijających się. Większy nacisk niż wcześniej kładzie się także na nauczanie mieszane oraz włączanie języków programowania do programów nauczania w szkołach. To powoduje, że więcej osób wybiera tę właśnie drogę rozwoju zawodowego jako własną.

Innym czynnikiem, jaki, zdaniem autorów raportu, wzmaga popularność szkoleń programistycznych, jest ich większa dostępność. Niegdyś przypominały raczej konwencjonalne kursy realizowane w dużych miastach. Dziś coraz częściej widać zwiększoną integrację e-learningu. Jest to, i będzie nadal, jeden z głównych powodów wzrostu rynku szkoleń w zakresie języków programowania w ciągu najbliższych kilku lat. Ostatecznie za rosnącą popularnością szkoleń stoi też sam rynek pracy, który w globalnym ujęciu potrzebuje coraz więcej programistów, w miarę jak kolejne gospodarki stają się coraz bardziej cyfrowe.

Wygląda więc na to, że zapotrzebowanie na programistów przyspiesza wzrost rynku szkoleń. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę dysproporcję w zarobkach między programistami, a dominantą dochodów np. w Polsce. W gospodarkach rozwijających się, dysproporcje te będą stawały się jeszcze większe.

IT RESELLER nr. 348/2023 „Proponujemy niezrównaną wiarygodność – podkreśla w wywiadzie okładkowym Mariusz Ziółkowski, TD SYNNEX