Rośnie zapotrzebowanie na usługi zarządzane, wynika z najnowszego raportu Barracuda Networks

Powiększa się grupa przedsiębiorstw, które zwracają się o pomoc do dostawców usług zarządzanych (MSP). Jak czytamy w najnowszym raporcie Barracuda Networks, producenta rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT, w 2023 roku przychody MSP mają wzrosnąć średnio z 12 milionów dolarów odnotowanych w 2022 roku do ponad 16 milionów dolarów.

Kluczowe wnioski z raportu:

  • MSP prognozują wzrost przychodów w 2023 roku – do ponad 16 mln USD przypadających na dostawcę usług.
  • Największym wyzwaniem dla tej grupy firm nadal pozostaje cyberbezpieczeństwo (37% w 2023 vs. 38% w 2022).
  • Cyberbezpieczeństwo jest też priorytetem. 35% MSP planuje stworzyć centrum operacji bezpieczeństwa (SOC); 34% chce oferować zarządzane wykrywanie i reagowanie (MDR), a 32% – zapewnić rozszerzone wykrywanie i reagowanie (XDR).
  • Dostawcy usług zarządzanych dywersyfikują swoją działalność. Chcą nie tylko włączyć do swoich ofert usługi cyberbezpieczeństwa, ale też wspierać organizacje z różnych branż i sektorów (46% badanych).

 

Badanie pokazuje, że dostawcy usług zarządzanych (MSP) dostosowują swoje portfolio do aktualnej sytuacji i zmieniających się modeli prowadzenia biznesu. Zwracają uwagę na rosnącą potrzebę zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej, ale też na stale poszerzającą się skalę zagrożeń.

 

– Małe i średnie przedsiębiorstwa stoją dziś przed ogromnym wyzwaniem zniwelowania przepaści między ich obecnym poziomem bezpieczeństwa a odpowiednią ochroną swoich zasobów przed cyberatakami. To otwiera nowe możliwości dla dostawców usług zarządzanych (MSP). To ich zadaniem jest podnoszenie świadomości przedsiębiorców na temat ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem, luk i podatności, z którymi muszą się mierzyć, wymagań dotyczących zgodności z przepisami czy niezbędnych inwestycji. Dzięki odpowiednio wykwalifikowanym zespołom i szerokiemu wachlarzowi rozwiązań w ofercie MSP mogą nie tylko wesprzeć swoich klientów w nowych warunkach rynkowych, ale też poprawić swoją pozycję biznesową – mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barrcauda Networks.

 

Według respondentów, obawy dotyczące bezpieczeństwa pozostają kluczowym obszarem zainteresowania znacznej liczby klientów dostawców usług zarządzanych. Ponad jedna czwarta (27%) respondentów wskazuje, że trudno jest pozyskać i zatrzymać specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo ich umiejętności są kosztowne, co według MSP jest najważniejszym czynnikiem skłaniającym organizacje do poszukiwania wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa. (85%) respondentów dostrzega wzrost zapotrzebowania na usługę SOC. Jednak obecnie tylko 35% MSP ją oferuje.

Aż 42% badanych MSP twierdzi, że widzi znaczące możliwości biznesowe w aplikacjach opartych na chmurze, 24% – w infrastrukturze opartej na chmurze, 27% w bezpieczeństwie sieci, a 29% w centrach operacji bezpieczeństwa.

Dostawcy usług zarządzanych coraz częściej dążą do zróżnicowania swojej grupy klientów. Twierdzi tak niemal połowa (46%) respondentów. W 2022 roku odbiorców usług w nowych branżach szukało 37% dostawców. To pokazuje, że firmy z grupy MSP są bardziej skłonne do stawiania sobie wyzwań i redefiniowania swojego tradycyjnego sposobu działania, aby utrzymać lub przyspieszyć swój wzrost.

Takie zróżnicowanie niesie ze sobą jednak także unikalne wyzwania. Jednym z nich – wskazanym przez 58% badanych – jest konieczność dostosowania usług do potrzeb nowych branż. Kolejnym – rywalizacja z konkurentami o ugruntowanej pozycji na rynku (54% respondentów) oraz wymogi regulacyjne i zgodność z przepisami (również 54%).

 

– Dostawcy MSP są istotnym elementem krajobrazu cyberbezpieczeństwa. Pomagają organizacjom każdej wielkości w ochronie coraz bardziej rozproszonych środowisk złożonych z pracowników, aktywów, danych i infrastruktury IT przed cyberzagrożeniami. Nasze badanie pokazuje, jak poważnie dostawcy usług zarządzanych traktują to zobowiązanie. Dobrze tłumaczy też wyzwania, przed którymi stoją. Mam nadzieję, że raport pomoże społeczności sektora bezpieczeństwa lepiej zrozumieć te potrzeby i obawy – dodaje Mateusz Ossowski z Barrcauda Networks.

 

W badaniu przeprowadzonym przez niezależną firmę badawczą Vanson Bourne na zlecenie Barracuda Networks wzięli udział decydenci i specjaliści z firm dostarczających usługi zarządzane, zatrudniających do 350 pracowników, z regionów Ameryki Północnej, krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz Australii i Nowej Zelandii (ANZ).

 

IT Champions 2023 – Niezwykle prestiżowe nagrody branżowe, wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Poznaj zwycięzców!