Rozwiązywanie realnych problemów przy wykorzystaniu komputera kwantowego, za nami hakaton QL Future organizowany przez PSNC Future Labs i IBM
W miniony weekend 27-28 maja 2023 w Poznaniu odbył się hakaton QL Future (czyt. Cool Future) organizowany we współpracy przez PSNC Future Labs i IBM! Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy hakatonu mieli możliwość pracować z wykorzystaniem komputera kwantowego. Zespoły miały za zadanie w ciągu 24 godzin zaproponować innowacyjną ideę lub rozwiązanie technologiczne w obszarach: człowiek, planeta, klimat.
W hakatonie kwantowym QL Future – człowiek, planeta, klimat organizowanym przez PSNC Future Labs i IBM w miniony weekend 27-28 maja 2023 wzięło udział 45 osób, które utworzyły aż 11 zespołów! Do pracy, drużyny przystąpiły równo o 12:00 w sobotę. Tuż przed rozpoczęciem hakowania, ogłoszone zostały konkretne wyzwania. Każdy zespół samodzielnie decydował, które wyzwania będzie rozwiązywał oraz czy będzie one realizowane w ramach ścieżki koncepcyjnej czy technicznej. Aby przystąpić do ścieżki technicznej, należało posiadać co najmniej minimalną wiedzę z zakresu technologii kwantowych. W ścieżce koncepcyjnej, istotnym elementem było przeprowadzenie rzetelnego reaserchu i zaproponowanie scenariuszy wykorzystania obliczeń kwantowych w zadancyh obszarach.
Hakaton QL Future oferował uczestnikom unikatową szansę, by móc do tworzenia swojego projektu wykorzystać moc komputera kwantowego. Dostęp uczestników do zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum był możliwy dzięki nowej polityce IBM i współpracy partnerskiej z PCSS w ramach Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych IBM Quantum Innovation Center powołanego w ubiegłym roku w PCSS (więcej nt. węzła: https://quantum.psnc.pl/).
Sędziowie zdecydowali się nagrodzić aż 6 zespołów! Trzy w kategorii technicznej i trzy w kategorii koncepcyjnej.
Ścieżka techniczna:
- I miejsce: Splątanicznie (Mateusz Hanak, Ilya Piatrenka, Hubert Rozmarynowski, Oliwier Kluczyński i Shilan Abo)
- II miejsce: Splątane UAMagi (Patrycja Tulewicz, Jan Wójcik, Kajetan Szal i Jędrzej Stempin)
- III miejsce: Erno IT (Maciej Kowalski i Nikodem Panknin)
Ścieżka koncepcyjna:
- I miejsce: Pracownicy Miesiąca (Agata Walczak, Igor Mihułka i Max Adamski)
- II miejsce: Moderus Gamma (Michał Hordecki, Sofya Aksenyuk, Agata Wojciechowska, Wiktoria Bosiacka i Aleks Roszyk)
- III miejsce: Quantum Bug Busters (Pascal Bertin, Magdalena Baczkowska, Jakub Styszyński, Arkadiusz Janusz i Arkadiusz Kowalski)
Partnerami wydarzenia zostali: Capgemini, Apollogic oraz Enea. Keynote speech w sobotę stacjonarnie wygłosiła Voica Radescu z IBM. Wśród mentorów i sędziów znaleźli się m.in.: Piotr Biskupski (IBM), Tomasz Stopa (IBM), Marek Kowalik (Capgemini), Michał Mikucki (Capgemini), Agata Chudzińska (Apollogic) oraz przedstawiciele PCSS.