Ruszyła rejestracja do jubileuszowej, 20. edycji „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej.

Ruszyła rejestracja do tegorocznej 20. edycji „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Promujący innowacyjność program, który skierowany jest zarówno do przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i tych, które działalność rozpoczęły stosunkowo niedawno, od dwóch dekad organizuje firma doradcza Deloitte. Po raz czwarty zostanie przyznana również nagroda Most Disruptive Innovation dla firmy, której technologie, produkt lub usługi, mają potencjał, aby wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Termin zgłoszeń do „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” upływa 31 lipca, a zwycięzców poznamy w październiku 2019 r.  

 

Celem rankingu Technology Fast 50 CE jest wyróżnienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu ich przychodów operacyjnych. Udział w programie jest szansą na promocję dla młodych, niezależnych i dynamicznych spółek, bez względu na ich wielkość. Nagrodzone zostaną zarówno duże firmy (Big5), średnie (Fast 50, Rising Stars) jak i najbardziej innowacyjne start-up’y (nagroda Most Disruptive Innovation).

 

„O rewolucji 4.0 i rozwoju technologii mówi się od kilku lat, a Fast 50 promuje dynamiczne środkowoeuropejskie spółki technologiczne już od dwudziestu lat. Ranking skierowany jest do firm z Europy Środkowej. Wiele z nich działa już poza granicami rodzimego kraju, często nie tylko na arenie europejskiej, ale również międzynarodowej. Także polskie spółki starają się wchodzić ze swoimi rozwiązaniami na rynki zagraniczne. Naszym celem jest promowanie tych, które mają potencjał, by osiągnąć globalny sukces. Rozpoznawalny globalnie tytuł Deloitte Technology Fast 50 uwiarygadnia firmy w oczach zagranicznych partnerów.” – mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Technology Fast 50, Deloitte Central Europe.

 

Wśród laureatów rankingu nie brakuje polskich spółek. W dotychczasowych edycjach wyróżnione zostały m.in. CD Projekt, eCard, Pracuj.pl czy LiveChat. Od kilku lat firmy z Polski dominują w rankingu. W zeszłorocznej edycji, w głównej kategorii Fast 50 znalazło się ich aż 18, a średnia dla całej pięćdziesiątki wyniosła 1 290 proc., co ustanowiło nowy rekord. Polskim akcentem w rankingu z 2018 roku była również spółka Saule Technologies, której przyznano pierwszą w historii programu nagrodę Social Impact Award. Od 2000 roku spółki z Polski zwyciężały w rankingu siedem razy, w tym sześć lat z rzędu w okresie 2005-2010. Zwycięzcami okazały się Pro Futuro, trzykrotnie Blue Media oraz dwukrotnie Netmedia.

 

W najnowszej edycji struktura oraz kryteria Technology Fast 50 pozostają niezmienne względem roku ubiegłego. Każda spółka starająca się o udział w programie w głównej kategorii musi spełniać następujące kryteria:

  • działać na rynku od co najmniej czterech lat, czyli co najmniej od 31 grudnia 2014 r.;
  • osiągać przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro w roku 2015, 2016, 2017 oraz przychód w roku 2018 nie mniejszy niż 100 tys. euro;
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia);
  • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
  • być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

 

Do kategorii „Wschodzące Gwiazdy” należą stosunkowo młode firmy, które nie spełniają warunku prowadzenia działalności przez okres co najmniej czterech lat, określonego dla kategorii głównej. Aby móc uczestniczyć w programie firma musi działać na rynku jednak nie krócej niż trzy lata, a także osiągać przychody powyżej 30 tys. euro w każdym rozpatrywanym roku (2016 – 2018).

 

W kategorii „Wielka Piątka” uwzględniane są duże, szybko rozwijające się spółki, które na przestrzeni ostatnich czterech lat zanotowały wyjątkowo wysoki wzrost przychodów. Spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2018), który musi przekraczać 25 mln euro.

 

W tym roku po raz czwarty zostanie przyznana również nagroda Most Disruptive Innovation. Otrzyma ją firma, której technologie, produkt lub usługi, mają potencjał, aby wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Mogą się o nią ubiegać spółki z siedmiu sektorów: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka oraz oprogramowanie. W ubiegłorocznej edycji uhonorowana została litewska spółka Brolis Semiconductors, dostarczająca nowoczesne rozwiązania w zakresie nieinwazyjnego badania krwi.

 

W najnowszej edycji po raz drugi przyznana zostanie nagroda specjalna Social Impact Award. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko.

 

W zeszłorocznym rankingu doceniona w tej kategorii została polska spółka Saule Technologies, zajmująca się produkcją rewolucyjnych paneli słonecznych.

 

Do rankingu zgłaszać się można do 31 lipca 2019 roku poprzez stronę http://www.deloitte.com/fast50ce. Na stronie są również dostępne informacje nt. kategorii i kryteriów rankingu oraz najważniejsze dane dotyczące jego poprzedniej edycji. Ranking zostanie ogłoszony w październiku 2019 r.