Ruszyły preordery na reMarkable 2 – niezwykły tablet oparty o ekran E-ink. Urządzenie łączy cechy tabletu, notatnika i czytnika ebooków.
reMarkable 2 światło dzienne ujrzy jesienią tego roku. Pierwsza edycja tego urządzenia była dość zaskakującym urządzeniem. Funkcjonalność właściwie była bliższa czytnikowi ebooków niż np. tradycyjnych tabletów. Wynikało to m.in. z zastosowania ekranu E-Ink. Podobnie jest w drugim, nowszym modelu, jednak jego funkcjonalność została poszerzona.
reMarkable 2 to, podobnie jak poprzednik, urządzenie, które zastępuje notatnik i czytnik ebooków. Pozwala na tworzenie notatek, oferując przy tym rozpoznawanie pisma odręcznego, co z pewnością ułatwia późniejsze przeglądanie treści. Do urządzenia oferowany jest rysik, przyczepiany do tabletu magnetycznie. Na rynek trafią dwie jego wersje: zwykła, oraz pro – zawierająca gumkę. reMarkable 2 nie posiada przeglądarki internetowej, komunikatorów itd. Zdaniem twórców, ma on umożliwić skupienie się na tym, co akurat robimy, unikając rozpraszaczy gdzie tylko się da.
Czym różni się reMarkable 2 od pierwszego reMarkable
Producent twierdzi, że reMarkable 2 pracuje trzykrotnie dłużej na baterii niż poprzednik, co oznacza około 14 dni pracy na jednym ładowaniu. Odbywa się ono zresztą w nowocześniejszej formie – tablet wyposażono w port USB typu C (poprzednim miał microUSB). Chociaż twórcy urządzenia nie podają bardzo dokładnej specyfikacji technicznej, to już z tego co udostępniono wiemy, że wewnątrz urządzenia zaszły też istotne zmiany.
Zmieniono procesor główny. W pierwszym reMarkable był to układ ARM A9, jednordzeniowy, taktowany 1 GHz. Teraz mamy do czynienia z dwurdzeniowym procesorem taktowanym 1,2 GHz. Z całą pewnością zmieniono też procesor obrazu. Pierwszy reMarkable miał tylko 512 MB pamięci RAM DDR3L. Jego następca to już 1 GB LPDDR3. Nowy model zachował dotychczasową, 8GB przestrzeń na dane, ale można być pewnym, że zmienił się rodzaj nośnika danych. Producent zapewnia bowiem, że urządzenie działa dwa razy bardziej responsywnie.
Kluczowa sprawa to ekran. Pierwszy model miał panel E-Ink 10.3” o rozdzielczości 1872 x 1404. Nowy reMarkable 2 wykorzystuje prawdopodobnie ten sam panel (przynajmniej parametry się zgadzają). W przeciwieństwie do większości czytników ebooków, które korzystają z ekranów E-Ink, mamy tu do czynienia z ekranem o dodanej fakturze, aby lepiej symulować papier. Podobnie jak w poprzedniku – nie ma tu podświetlenia, co twórcy tłumaczą dbałością o wzrok użytkowników.
Zachowano baterię o pojemności 3000 mAh. Łączność WiFi działa teraz zarówno w 2,4 GHz, jak i 5 GHz (nowszy SoC posiada po prostu bardziej współczesny moduł łączności). reMarkable 2 otwiera pliki PDF i ePUB, działa na specjalnej odmianie Linuxa nazwanej Codex.
Cena w przedsprzedaży
Producent rozpoczął przedsprzedaż urządzenia w cenie 399 euro. Tanio nie jest, zwłaszcza w kontekście wysokiego kursu unijnej waluty. W zestawie w przedsprzedaży dostajemy od razu rysik i etui, wliczona w cenę jest też opłata za transport. Urządzenie można zamówić tutaj. Zamówione teraz sztuki do odbiorców powinny trafić w sierpniu tego roku.
https://itreseller.pl/itrnewkomisja-europejska-ke-zwrocila-sie-do-rady-ds-gospodarczych-i-finansowych-ecofin-w-celu-uruchomienia-klauzuli-korekcyjnej-paktu-stabilnosci-i-wzrostu-aby-wesprzec-te-sektory-w-panstwach-czlonkow/