Rynek centrów danych w Europie odporny na kryzys w Q3 2022?

Bez cienia wątpliwości: żyjemy w ciekawych czasach: wojna w Ukrainie, rosnące ceny energii, inflacja i globalny wzrost niepewności w gospodarce. Jak w tych warunkach radzi sobie europejski sektor data center?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Datacenter Hawk, w trzecim kwartale europejski rynek centrów danych rozwijał się w zdrowy sposób, chociaż na niektórych głównych rynkach absorpcja spadła w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Eksperci identyfikują szereg wyzwań związanych z możliwymi niedoborami energii i zmianami makroekonomicznymi, z którymi operatorzy będą musieli się zmierzyć od końca roku.

Popyt na usługi centrów danych na całym świecie utrzymywał się na wysokim poziomie w trzecim kwartale 2022 r. Na rynku europejskim trend był pozytywny, ale w nadchodzących miesiącach pojawią się nowe komplikacje, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie branży. Zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez Datacenter Hawk, zapotrzebowanie na usługi w regionalnych centrach danych nadal rosło, zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i hiperskalerów, którzy nadal zwiększają swoją obecność w Europie, korzystając z usług dostawców kolokacji.

Rosnące ceny energii, jak wskazują autorzy raportu, oraz niekorzystne kursy walut, powodują wzrost kosztów centrów danych, a te są zmuszone przerzucić je na klientów. Wśród najbardziej wyróżniających się trendów na najbliższe miesiące na rynku europejskim jest spadek funta i euro względem dolara. To komplikuje sprawy dla międzynarodowych dostawców centrów danych działających na rynku europejskim, ponieważ zmienność waluty wpływa na rentowność działalności.

Kolejną komplikacją, z którą rynek zmierzy się w najbliższych miesiącach, jest bardziej niż prawdopodobny niedobór energii w Europie , w wyniku wzrostu cen paliw kopalnych. Chociaż niektóre kraje europejskie dodały centra danych do listy infrastruktury krytycznej, która powinna gwarantować dostawy energii, w innych przewiduje się możliwe przerwy w dostawie prądu, które mogą mieć wpływ na centra danych. W dobrej sytuacji będzie z pewnością OVH, które, dzięki lokalizacji centrów we Francji, kraju o dużym udziale energii z atomu w mixie energetycznym. To sprawia, że francuscy odbiorcy energii, w tym centra danych, mogą spać nieco spokojniej.

Patrząc w przyszłość, badacze ostrzegają, że konflikt na Ukrainie będzie w dalszym ciągu warunkował gospodarkę oraz dostępność i cenę energii w regionie. Jednocześnie trudno oczekiwać iż konflikt zakończy się lada dzień. Czeka nas więc trudna zima, także w obszarze centrów danych.

 

[Wideo] AB “Możliwości i Rozwój” – Krzysztof Jonak, Intel: „Inwestycje w cyfryzację muszą się odbywać ciągle”