Rynek CPU: Intel odzyskuje utracone udziały
Jak podaje Mercury Research, Intel odzyskał część utraconego udziału w rynku w drugim kwartale 2023 r. Przyczyną tego zjawiska mają być nie topowe jednostki dla PC czy laptopów, nie superwydajne CPU dla serwerów, ale układy znacznie mniej spektakularne.
Zdaniem badaczy rynku z Mercury Research, Intel zyskał trzy punkty procentowe udziału w rynku, podczas gdy AMD straciło trzy punkty. Za całkowity udział, który obejmuje nie tylko klienckie procesory dla PC i serwery, ale także IoT i pół-niestandardowe produkty używane w rozwiązaniach takich jak konsole do gier, Intel uzyskał 3 pełne punkty udziału w kwartale ze względu na spadek dostaw SoC (system-on-chip) wytwarzanych przez AMD. Intel natomiast odnotował niewielki wzrost dostaw NEX IoT niebędących serwerami. W skali roku całkowity udział AMD jest nieco wyższy ze względu na szybsze odzyskiwanie procesorów klienckich i niższe dostawy NEX firmy Intel. Jak twierdzą analitycy, Intel zyskał udział w rynku częściowo dzięki popytowi na procesory z niższej półki dla Chromebooków.
„W drugim kwartale 2023 r. rynek CPU do komputerów osobistych odbił się od najniższych wartości dekady zanotowanych w poprzednim kwartale. W rezultacie w drugim kwartale nie ustanowiono żadnych nowych rekordów – wysokich lub niskich – pod względem liczby jednostek, przychodów, cen czy tempa wzrostu – co jest dobrą wiadomością i odzwierciedla, że najgorsza część spadku spowodowanego zalegającymi zapasami jest prawdopodobnie już zakończona” – powiedział Dean McCarron, analityk w Mercury Research
Podczas gdy roczne ujęcie nadal jest silnie negatywne z powodu niższego popytu i pozostałości zapasów, które wciąż miały wpływ na dostawy w drugim kwartale, ogólny rynek procesorów odnotował wzrost w drugim kwartale, przy czym liczba procesorów dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych wzrosła o ponad 20%.
Całkowita liczba dostaw procesorów do serwerów spadła w drugim kwartale; jednak jeden segment na rynku procesorów serwerowych wzrósł. Była to kategoria procesorów najprawdopodobniej przeznaczona dla dużych centrów danych — skalowalne procesory Intel Xeon i Epyc firmy AMD. Ten niewielki wzrost sugeruje, że rynek procesorów serwerowych jest prawdopodobnie blisko odbicia się.
Pozostały segment rynku procesorów X86 — procesory do zastosowań w IoT firmy Intel i produkty SoC firmy AMD — spadł, głównie z powodu przewidywanego przez AMD spadku dostaw SoC w miarę dojrzewania aktualnej generacji konsoli do gier. Z powodu tej niższej aktywności, ogólny udział AMD obejmujący segment IOT/SoC spadł w kwartale, nawet mimo tego iż wzrósł udział klientów i serwerów.
Udział Intela w obszarze klienckich CPU znacznie wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie z powodu znacznego wzrostu podstawowych procesorów mobilnych, czyli np. procesorów Celeron do notebooków, nowych procesorów N100, które są przede wszystkim używane w Chromebookach.