Rynek infrastruktury fizycznej dla centrów danych wzrośnie dwucyfrowo w 2022 r.

Bez względu na zawirowania polityczne i gospodarcze, centra danych rosną, napędzane zapotrzebowaniem ze strony biznesu i użytkowników prywatnych. 

Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę i blokad związanych z COVID-19 w Chinach, przychody rynkowe wzrosły o 9% w drugim kwartale dzięki wzrostowi średnich cen sprzedaży i marginalnej poprawie sprzedaży jednostek. Eaton, Huawei i Schneider Electric należą do dostawców, którzy zyskali udział w przychodach.

Według raportu opublikowanego przez Grupę Dell’Oro, przychody z rynku infrastruktury fizycznej centrów danych wzrosły o 9% rocznie w drugim kwartale 2022 r., dzięki wzrostom średnich cen sprzedaży i marginalnej poprawie sprzedaży jednostek.

Oczekuje się, że ograniczenia łańcucha dostaw utrzymają się do 2023 r., ale przewiduje się, że niewielka poprawa doprowadzi do wyższej sprzedaży w drugiej połowie roku, co doprowadziło do wzrostu perspektyw wzrostu w całym 2022 r. o prawie dwa punkty procentowe. Dell’Oro prognozuje, że rynek infrastruktury fizycznej centrów danych odnotuje światowy wzrost przychodów o ponad 10% w 2022 r., napędzany dwucyfrowym wzrostem liczby dostawców usług kolokacji i usług w chmurze oraz jednocyfrowym wzrostem działalności.

„Rynek infrastruktury fizycznej centrów danych utrzymał się na wysokim poziomie w II kwartale, pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę i blokad w Chinach związanych z COVID-19, co doprowadziło do globalnej niepewności makroekonomicznej” – wyjaśnia Lucas Beran, główny analityk w Dell’Oro Group. – „Ponadto globalne trendy elektryfikacji i cyfryzacji, nieodłącznie związane ze zrównoważonym rozwojem, stają się głównymi czynnikami napędzającymi rynek, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Historycznie wysokie opóźnienia dostawców infrastruktury fizycznej centrów danych zapewniają rynkowi silny kierunek do 2023 r. Oczekuje się jednak, że rosnąca niepewność makroekonomiczna i spadające ceny spowolnią wzrost rynku w 2023 r.,

Eaton, Cyberpower, Huawei i Schneider Electric zyskały udział w przychodach w drugim kwartale 2022 r. Ameryka Północna i region Azja-Pacyfik (za wyłączeniem Chin) były najszybciej rozwijającymi się regionami, odnotowując w tym kwartale dwucyfrowe stopy wzrostu. Chiny były jedynym regionem, który odnotował spadek rok do roku z powodu blokad związanych z pandemią.