Rynek komputerów osobistych w regionie EMEA odnotowuje spadek o 14,6%. To, wbrew pozorom, dobra wiadomość.
Rynek komputerów osobistych zaczyna się stabilizować po siedmiu kwartałach spadku sprzedaży pod rząd. Analitycy z Gartnera spodziewają się, że zapasy komputerów osobistych ustabilizują się do końca 2023 r., a popyt na komputery PC ponownie wzrośnie począwszy od 2024 r.
Według firmy analitycznej Gartner, światowe dostawy komputerów osobistych wyniosły 59,7 mln sztuk w drugim kwartale 2023 r., co stanowi spadek o 16,6% w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. Po siedmiu kolejnych kwartałach spadków rynek komputerów osobistych wykazuje pierwsze oznaki stabilizacji, w tym sekwencyjny wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału.
„Tempo spadku na rynku komputerów osobistych zwolniło, co wskazuje, że wielkość sprzedaży mogła osiągnąć najniższy poziom w historii” — powiedział Mikako Kitagawa, główny analityk firmy Gartner – „Po ponad rocznym problemie nastąpił postęp w zmniejszaniu zapasów komputerów PC, wspierany przez stopniowy wzrost popytu na komputery biznesowe. Gartner spodziewa się, że zapasy komputerów osobistych ustabilizują się do końca 2023 r., a popyt na komputery PC ponownie wzrośnie od 2024 r.”
W praktyce więc, to co widzimy na rynku komputerów to wyhamowanie nękających ów rynek spadków, co daje dobrą perspektywę na najbliższe kwartały.
Najlepsi dostawcy na światowym rynku komputerów osobistych nie zmienili się w drugim kwartale 2023 r., a pierwsze miejsce zajmuje Lenovo z 24% udziałem. Kolejne miejsca zajmują HP z udziałem w rynku na poziomie 22,5%, Dell z 17,4% oraz Apple i Acer z odpowiednio 8,9 i 6,7%.
„Ceny i dostępność komponentów komputerów PC znacznie się poprawiły, pomagając ustabilizować rentowność dostawców pomimo presji cenowej na usuwanie zapasów” — powiedział Kitagawa. „Jednak w miarę jak rynek komputerów osobistych zaczyna się odradzać, a popyt na komponenty rośnie, korzystne warunki cenowe pamięci i pamięci masowej SSD, z których korzystali dostawcy komputerów osobistych, dobiegają końca”.
Rynek komputerów osobistych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) spadł o 14,6% rok do roku, co oznacza szósty z rzędu kwartał spadków. Trwające niepokoje polityczne, wojna w Ukrainie, presja inflacyjna i podwyżki stóp procentowych nadal ograniczały popyt na komputery PC.
„Przełomowe perspektywy biznesowe ograniczają wydatki na komputery klasy korporacyjnej w regionie EMEA, ponieważ firmy ograniczają budżety na komputery PC w ramach strategii zarządzania kosztami” — mówi Kitagawa. „Zaufanie biznesu musi wzrosnąć, aby wpłynąć na silniejsze wzorce zakupów komputerów osobistych. Tymczasem popyt konsumentów pozostaje ograniczony, ponieważ presja inflacyjna wpływa na wszystkie przedziały dochodów”.