Rynek PC rośnie po latach stagnacji – Lenovo liderem, Apple zaskakuje największym wzrostem

W pierwszym kwartale 2025 roku światowy rynek komputerów osobistych odbił się po trudnym okresie. Według Canalys sprzedaż wzrosła o 9,4% r/r, a wśród liderów znalazły się Lenovo, HP i Dell. Największą niespodzianką okazało się Apple, notujące imponujący, ponad 20% wzrost.
Jak wynika z opublikowanego 9 kwietnia raportu firmy analitycznej Canalys, globalna sprzedaż komputerów osobistych – obejmująca zarówno notebooki, jak i komputery stacjonarne oraz stacje robocze – w pierwszym kwartale 2025 roku osiągnęła 62,7 mln sztuk. To oznacza wzrost o 9,4% w ujęciu rocznym, co może zwiastować trwałe odbicie po pandemicznych spadkach i dekoniunkturze lat 2022–2023.
W segmencie notebooków i mobilnych stacji roboczych zanotowano 49,4 mln sprzedanych sztuk, co daje wzrost o 10% r/r. Komputery stacjonarne i stacje robocze typu desktop sprzedały się w liczbie 13,3 mln, czyli o 8% więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku.
Na czele globalnego zestawienia producentów nadal znajduje się Lenovo, które dostarczyło na rynek 15,2 mln urządzeń (24,2% udziału), notując wzrost o 10,7% r/r. HP uplasowało się na drugim miejscu z wynikiem 12,8 mln sztuk i 6% wzrostem. Trzecie miejsce należy do Della (9,5 mln, +3%), który przełamał trwającą kilka kwartałów tendencję spadkową.

Największą dynamikę wzrostu zanotowało jednak Apple, którego sprzedaż wzrosła aż o 22,8%, do poziomu 6,5 mln sztuk. Firma z Cupertino zdobyła 10,4% udziału w rynku, co pozwoliło jej wyprzedzić Asusa (4 mln, +9%) i zająć czwarte miejsce. Honor, Acer i inni mniejsi producenci składają się na pozostałe 23,4% rynku.
Eksperci Canalys wskazują, że głównym czynnikiem wzrostu była intensyfikacja dostaw do Stanów Zjednoczonych, związana z obawami przed kolejnymi podwyżkami ceł, zapowiadanymi przez administrację Donalda Trumpa. Oczekiwane wprowadzenie nowych taryf w innych regionach świata może jednak zahamować pozytywny trend i opóźnić proces aktualizacji systemów do Windows 11 – zwłaszcza wśród klientów korporacyjnych.
Co istotne, mimo ogólnego wzrostu, rynek nadal pozostaje podatny na zewnętrzne szoki polityczne i ekonomiczne. Wzrosty sprzedaży w pierwszym kwartale 2025 roku mogą mieć więc charakter przejściowy. Analitycy zwracają też uwagę na potencjalne spowolnienie w kolejnych kwartałach, wynikające z wyczerpania popytu związanego z modernizacjami firmowych flot IT.