Rynek PC w regionie EMEA spadł o 3,6%. Co będzie dalej?

Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu ograniczają wydatki na komputery osobiste dla firm, podczas gdy popyt konsumencki pozostaje niski ze względu na presję inflacyjną i stopy procentowe. Dobra wiadomość dla rynku PC jest taka, że ​​to, co najgorsze dla dostawców może skończyć się wraz z bieżącym rokiem.

Według wstępnych wyników firmy Gartner, globalna sprzedaż komputerów PC w trzecim kwartale 2023 roku wyniosła 64,3 mln sztuk, co oznacza spadek o 9% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2022 roku. Choć wyniki za trzeci kwartał oznaczają ósmy z rzędu kwartał spadku na światowym rynku komputerów osobistych, Gartner spodziewa się ponownego wzrostu w czwartym kwartale tego roku.

Rynek komputerów PC w regionie EMEA spadł o 3,6% rok do roku. Utrzymująca się niestabilność polityczna, presja inflacyjna i podwyżki stóp procentowych doprowadziły do ​​nowego niskiego poziomu popytu na komputery osobiste, chociaż spadek w tym kwartale był mniej dotkliwy niż w poprzednich dwóch kwartałach.

„Istnieją dowody na to, że spadek na rynku komputerów osobistych wreszcie sięgnął dna – powiedziała Mikako Kitagawa, dyrektor analityk w firmie Gartner. – Sezonowy popyt na rynku edukacyjnym zwiększył dostawy w trzecim kwartale, chociaż popyt na komputery PC dla przedsiębiorstw pozostał słaby, co zrównoważyło pewien wzrost. Dostawcy również poczynili konsekwentne postępy w zmniejszaniu zapasów komputerów osobistych i oczekuje się, że stan zapasów powróci do normy do końca 2023 r., o ile sprzedaż świąteczna nie spadnie”.

Główni dostawcy na światowym rynku komputerów osobistych w trzecim kwartale 2023 r. pozostali niezmienni, a pozycję lidera utrzymała firma Lenovo z udziałem w rynku wynoszącym 25,1%. Na kolejnym miejscu uplasował się HP, który jako jedyny dostawca może pochwalić się wzrostem rok do roku, natomiast Dell odnotował szósty z rzędu kwartał spadku sprzedaży, na co wpływ miał słaby popyt na komputery stacjonarne dla firm.

Kitagawa twierdzi, że są spore szanse na normalizację sytuacji nawet do końca tego roku.

Zapasy zaczynają się kończyć, a rynek komputerów stacjonarnych dla firm jest gotowy na kolejny cykl wymiany – ten proces z kolei napędzany jest aktualizacjami systemu Windows 11. Popyt na komputery konsumenckie również powinien zacząć się odradzać z podobnych powodów – sprzęt zakupiony w czasie pandemii wkrótce będzie wymagał wymiany.

Gartner prognozuje wzrost światowego rynku komputerów osobistych na poziomie 4,9% do roku 2024, przy czym spodziewany jest wzrost zarówno w segmencie przedsiębiorstw, jak i konsumentów.

IT RESELLER nr 353/2023 “Schneider Electric pomaga budować bardziej zrównoważoną przyszłość” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Małgorzata Kasperska, wiceprezeska Schneider Electric – Secure Power Division MEE Cluster PL/CZ/SK/UA