Rynek UPS w rozkwicie. Rośnie zainteresowanie zasilaniem gwarantowanym, sprzedaż wzrasta o 10 proc. rocznie.

Rośnie zainteresowanie zasilaniem gwarantowanym – w ciągu ostatniego roku sprzedaż UPS (Uninterruptible Power Supply) wzrosła o ok. 10 proc. Zakupem najbardziej zainteresowani są mali i średni przedsiębiorcy, ale coraz więcej osób poszukuje takich rozwiązań także do domów.

 

W ciągu ostatniego roku, zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży UPS-ów do użytku domowego, co łączy się z popularnością produktów smart home. Klienci widzą, że UPS staje się koniecznością przy wyborze inteligentnych rozwiązań do domu – przecież musi zasilać sterowniki, które zarządzają budynkiem. Uważam, że w dłuższej perspektywie świadomość odnośnie korzyści związanych z zasilaniem gwarantowanym będzie rosnąć właśnie wraz z rynkiem produktów smart home – mówi Grzegorz Kostek, Sales Engineer – Electrical Distribution w Schneider Electric.

 

Do użytku domowego dobrze nadają się UPS-y z serii BackPro, które posiadają bardzo mocny akumulator oraz czystą sinusoidę na wejściu, co oznacza, że można stosować je do większej liczby sprzętu, jak telewizory, routery albo nawet terraria. Popularne są też listwy przepięciowe – ich najnowsze modele są prostsze i przez to tańsze, ale jednocześnie zachowują wysoką jakość znaną z wcześniejszych rozwiązań.

 

 

Małe firmy pełne energii

Na wzrost zainteresowania UPS-ami ma wpływ nie tylko rozwój rynku smart home – coraz więcej osób włącza zasilanie gwarantowane do małych firm. Wszystko dlatego, że w dobie cyfryzacji przestoje w małych firmach niosą ze sobą coraz większe straty finansowe.

 

Dostrzegamy, że mali przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na rozwiązania cyfrowe – z perspektywy rozwiązań oferowanych w naszej firmie dobrze widać to nawet na przykładzie biur projektowych, które decydują się na korzystanie ze specjalistycznych programów do projektowania instalacji elektrycznych EcoStruxure Power Design. Żeby jednak móc projektować szybciej, korzystając ze wsparcia oprogramowania, projektanci muszą mieć ciągły dostęp do energii. Nawet mały przestój w dostawie prądu potrafi sparaliżować pracę – dodaje Grzegorz Kostek.

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z UPS-ów line-interactive, które mają mniejszą moc i prostszą konstrukcję niż te dedykowane klientom przemysłowym, ale ich parametry w zupełności spełniają ich potrzeby. Warto dodać, że dzięki mniejszej złożoności są dla małych firm atrakcyjne cenowo. Z kolei dla przedsiębiorstw, które mają większe wymagania, jeśli chodzi o zasilanie gwarantowane (np. więcej sprzętu) odpowiednie są UPS-y z serii ES – o wyższej mocy, ale wciąż proste w użytkowaniu. Mają też dłuższe czasy podtrzymania – dzięki nowym rozwiązaniom, nawet jeśli brak zasilania się przedłuży, to urządzenia nadal są właściwie zabezpieczone.

 

 

Przyszłość: UPS niezbędny dla MSP i domów

W sektorze przemysłowym zasilanie gwarantowane jest już właściwie standardem. Dzisiaj przy stawianiu nowych budynków instalowanie UPS-ów jest wręcz wymagane.

 

Obserwując, jak zainteresowanie zasilaniem gwarantowanym wzrastało na rynku przemysłowym znamy już swoisty wzorzec tego procesu. Najpierw – tak jak teraz na rynku UPS-ów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz domów – dostrzegamy wzrost świadomości, że niezawodne zasilanie jest potrzebne. Kolejny krok jest dość drastyczny – poczucie, że UPS jest potrzebny zamienia się w podejście, że instalacja, która nie zakłada stosowania takich rozwiązań jest niekompletna. Myślę, że to, co już kilka lat temu stało się na rynku przemysłowym, wkrótce będzie dotyczyć także rynku MSP i home – UPS-y będą tu po prostu standardem – podkreśla Cezary Gutowski, Sales Support Manager – UPS w Schneider Electric.

 

 

MSP a edge computing

Innym, nie mniej istotnym, trendem wpływającym na rynek zasilania awaryjnego jest edge computing. Trend ten związany jest z transformacją cyfrową, która przy ciągłym dążeniu do poprawy wydajności i wyników stawia coraz większe wyzwania przepustowości przesyłu i prędkości przetwarzania danych.

 

– W przypadku niektórych zastosowań i programów przetwarzanie danych w chmurze może okazać się niewystarczająco wydajne. Dlatego coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie miniaturowych centrów danych i przetwarzanie informacji na „obrzeżu” sieci, bliżej użytkownika końcowego. Schneider Electric oferuje kompletne i bezpieczne rozwiązania micro data center składające się z zasilania, chłodzenia i monitorowania. Najnowszym tego typu rozwiązaniem jest model 6U – idealny do zastosowań nawet w miejscach niededykowanych IT oraz z możliwością montażu na ścianie w celu oszczędności przestrzeni – mówi Cezary Gutowski.

 

Edge computing będzie zyskiwać na znaczeniu z uwagi na ograniczenia związane z przepustowością i opóźnieniami w transmisji. Nie można też zapominać o regulacjach zabraniających przesyłania do chmury określonych danych. Zniesienie tego rodzaju barier wymaga budowania mostów, których funkcję pełni infrastruktura typu edge.