Rynek usług cloud storage ma wzrosnąć o ok. 57% do 2028 roku – twierdzą analitycy
W chmurze przechowujemy coraz więcej danych, zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i jako konsumenci. To natomiast wymaga stałych inwestycji w rozwój infrastruktury, co dobrze obrazują wyniki badania przeprowadzonego przez MarketsandMarkets.
Rozmiar rynku usług przechowywania w chmurze ma wzrosnąć z 99,2 miliarda dolarów w 2023 roku do 234,9 miliarda dolarów do 2028 roku, osiągając imponujący wzrost roczny CAGR na poziomie 18,8% w okresie prognozowym. Rynek ten oferuje doskonałe możliwości rozwoju, zwłaszcza w obliczu rozwoju technologii komunikacyjnych i upowszechniania się łączności 5G i nowych strandardów, takich jak WiFi 7.
Zdaniem analityków, przyjęcie rozwiązań przechowywania w chmurze w dużych przedsiębiorstwach (powyżej 1000 pracowników) jest obserwowane ze względu na duże ilości danych, które takie firmy generują każdego dnia. W miarę nieustannego wzrostu ilości danych, duże przedsiębiorstwa muszą inwestować w infrastrukturę przechowywania danych, tak podstawowych, jak i ich kopii zapasowych. Duże przedsiębiorstwa powszechnie stosują rozwiązania przechowywania w chmurze i związane z nimi usługi w celu zredukowania wydatków na infrastrukturę przechowywania. Ten trend ma się utrzymać w okresie prognozowym.
Poważnym trendem mają być także rozwiązania hybrydowe. Przechowywanie w chmurze hybrydowej łączy korzyści zarówno rozwiązań lokalnych, jak i opartych na chmurze, zapewniając elastyczną i skalowalną infrastrukturę dla firm. Ten model przechowuje i zarządza danymi na prywatnych i publicznych usługach chmury. Wdrożenie przechowywania w chmurze w architekturze chmury hybrydowej oferuje liczne korzyści. Po pierwsze, pozwala organizacjom zrównoważyć kontrolę i bezpieczeństwo infrastruktury lokalnej oraz elastyczność i kosztochłonność chmury. Krytyczne i poufne dane mogą być przechowywane lokalnie, podczas gdy mniej poufne lub mniej istotne dane mogą być przenoszone do chmury.