Rząd Chin reorganizuje ministerstwo nauki i technologii, aby zwiększyć nacisk na samowystarczalność

Chiński rząd weźmie bezpośrednią odpowiedzialność za rozwój technologii, jako część swojego dążenia do zakończenia zależności od zachodniej technologii i promowania innowacji w kraju.

W ramach zmian rząd chiński utworzy Centralną Komisję Nauki i Technologii, która umożliwi większy nadzór nad działaniami na rzecz rozwoju nauki ze strony przywódców partyjnych. W rozmowie z mediami państwowymi w tym tygodniu, radca stanu Xiao Jie, który zajmuje stanowisko wyższe niż ministrowie, powiedział, że zmiany ustawią ministerstwo jako organ wykonawczy pod nowo utworzoną komisją.

Szczegóły zmian nie zostały wyjaśnione, ale wydaje się, że mają one na celu usprawnienie obowiązków ministerstwa, aby skupić jego wysiłki na badaniach i rozwoju oraz innych przedsięwzięciach technologicznych. Obowiązki takie jak tworzenie stref rozwoju przemysłowego i pobudzanie infrastruktury wiejskiej zostaną przekazane innym ministerstwom, według raportu Reutersa.

Podczas gdy nie podano konkretnych wyzwań, które mają być rozwiązane, jest jasne, że są one w odniesieniu do szeregu ograniczeń handlowych i zakazów eksportu, które zostały nałożone na chińskie agencje rządowe i firmy wspierane przez państwo.

Xiao Jie scharakteryzował restrukturyzację jako niezbędny krok do zwalczania międzynarodowej konkurencji i powstrzymania wysiłków zmierzających do ograniczenia i stłumienia postępu technologicznego kraju.

Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang na konferencji prasowej odniósł się bezpośrednio do stosunków USA-Chiny i do amerykańskich sankcji.

„Jestem przekonany, że relacje Chiny-USA powinny być określane przez wspólne interesy i wspólną odpowiedzialność obu krajów, a także przez przyjaźń między Chińczykami i Amerykanami, a nie przez politykę wewnętrzną USA lub histeryczny neo-McCarthyzm”

„Mamy nadzieję, że rząd USA posłucha wezwań dwóch narodów, pozbędzie się strategicznego niepokoju związanego z eskalacją zagrożeń, porzuci mentalność zimnej wojny o sumie zerowej i odmówi zawłaszczenia przez poprawność polityczną”.

Uwagi chińskiego ministra spraw zagranicznych podkreślają surowość amerykańskich sankcji nałożonych na Państwo Środka. W ostatnich latach rząd USA pracował nad systematycznym zrywaniem kluczowych technologicznych łańcuchów dostaw niezbędnych do rozwoju powstającego w Chinach przemysłu półprzewodników.

Choć Chiny mogą być potęgą produkcyjną i gospodarczą, to długotrwała polityka czołowych producentów układów scalonych uniemożliwiła powstanie tam wielu zaawansowanych chipów. Większość produkcji półprzewodników w Chinach dotyczyła sprzętu powszechnego użytku, takiego jak pamięć DRAM lub NAND flash, a także innych mikrokontrolerów i układów, które nie wymagały zaawansowanych możliwości produkcyjnych.

W ciągu ostatnich kilku lat rząd chiński przeznaczył miliardy dolarów na krajowych producentów półprzewodników, takich jak SMIC i YMTC, w nadziei, że będą oni w stanie produkować procesory i inne technologie porównywalne z tymi, które wytwarzają firmy zagraniczne. Wysiłki te spotkały się z sankcjami ze strony USA, a także z korupcją lub niekompetencją, które sprawiły, że chińskie inwestycje w produkcję układów scalonych w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem.