Rząd chwali się realizacją programu „Laptop dla ucznia”
Podczas wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji Przemysław Czarnek i Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podsumowali dotychczasowy przebieg realizacji programów wspierających cyfryzację polskich szkół, z „Laptopem dla ucznia” na czele.
Końcówka sierpnia to naturalnie czas poważnego poruszenia w obszarze edukacji. Z kilka dni ruszą ponownie szkoły, a za nieco ponad miesiąc – uczelnie wyższe. W tym roku jednak dużo mówi się nie tyle o edukacji, ile o jej cyfrowemu wspomaganiu, które, finansowane z budżetu (ponieważ środków z KPO wciąż Polska nie otrzymuje) zawiera m.in. osławione już „laptopy dla uczniów”.
– Kontynuujemy i to z wielkim rozmachem proces informatyzacji polskich szkół i wyposażamy uczniów w sprzęt komputerowy – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji – (…) dość przypomnieć, że 100 proc. szkół dzisiaj podłączonych jest do szybkiego internetu. I kontynuujemy ten proces cyfryzacji, informatyzacji polskich szkół
– Rozpoczynamy nowy rozdział w edukacji polskich uczniów, którego założeniem jest wyrównywanie szans i wzmacnianie kompetencji cyfrowych. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem: rozstrzygnięto przetargi w większości z 73 regionów, wyłoniono konkretne modele laptopów, które trafią do rąk uczniów – mówił minister Janusz Cieszyński, przedstawiając działania związane z przekazywaniem laptopów dla uczniów – To dobrej jakości sprzęt, który będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników. (…) – To dobrej jakości sprzęt, który będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników – dodał szef resortu cyfryzacji.
Przypominamy, że do realizacji zakwalifikowało się łącznie 13 firm oferujących 6 różnych modeli laptopów: Lenovo V15 G3 IAP CTO, HP ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54 oraz Acer TravelMate TMP214-54. Wybór tych maszyn omawialiśmy już wcześniej – zasadniczo zgadzając się z Ministrem Cyfryzacji, że są to przemyślane konfiguracje.
Oczywiście, można uznać, że wspólna konferencja i czas realizacji projektu jest związany z rokiem szkolnym, ale trudno pominąć tu także aspekt polityczny – 15 października odbędą się wybory parlamentarne, a rząd chce móc do tego czasu pochwalić się realizowanym projektem.