Rząd USA nadal prowadzi dochodzenie w sprawie domniemanego naruszenia sankcji przez SMIC
Departament Handlu USA oświadczył, że uważa, iż chiński producent chipów Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) potencjalnie naruszył amerykańskie przepisy eksportowe, produkując chip do telefonu Huawei Mate 60 Pro.
Jednak podczas przesłuchania w Kongresie w czwartek, 21 marca, Alan Estevez, który nadzoruje politykę eksportową w departamencie, powiedział, że dochodzenie w sprawie możliwego naruszenia nadal trwa.
Rząd USA wszczął dochodzenie we wrześniu 2023 r. po tym, jak odkryto, że Huawei Mate Pro 60 zawiera chipy Kirin 9000S. Te 7-nanometrowe układy obsługujące 5G są produkowane w Chinach przez częściowo państwową firmę SMIC.
Zapytany, czy SMIC mógł mieć możliwość wyprodukowania chipa dla Huawei przy użyciu amerykańskich narzędzi, Estevez odpowiedział, że chociaż nie może mówić o żadnych konkretnych ustaleniach z dochodzenia, departament „z pewnością [podziela] te obawy”.
Stany Zjednoczone starały się ograniczyć dostępność układów 7 nm w Chinach poprzez nałożenie ograniczeń eksportowych, a SMIC otrzymał od USA zakaz pozyskiwania maszyn niezbędnych do ich produkcji pod koniec 2020 roku. Kiedy Departament Handlu rozpoczął swoje dochodzenie, w tym czasie najbardziej zaawansowanym chipem, o którym wiadomo było, że produkuje SMIC na większą skalę, był półprzewodnik 14 nm.
TechInsights, organizacja zajmująca się badaniami i analizą półprzewodników, która opublikowała analizę części składowych Mate Pro 60, stwierdziła również, że w telefonie zastosowano pamięć LPDDR5 południowokoreańskiej firmy SK Hynix. Jednak w oświadczeniu wydanym przez firmę w tym czasie, podkreśliła ona, że nie sprzedała żadnych swoich produktów firmie od czasu nałożenia sankcji przez USA w 2020 roku.
Stany Zjednoczone są obecnie zaangażowane w wojnę handlową z Chinami i nałożyły kontrole na eksport niektórych rodzajów chipów do tego kraju, aby powstrzymać go przed rozwojem zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji i uniemożliwić mu dostęp do technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do modernizacji wojskowej i łamania praw człowieka.