Rząd USA przedłuża dochodzenie w sprawie Applied Materials w związku z domniemanym naruszeniem sankcji wobec Chin

Rząd Stanów Zjednoczonych rozszerzył swoje dochodzenie w sprawie Applied Materials za rzekome ułatwianie wysyłki narzędzi do produkcji chipów do Chin bez licencji eksportowej.

Zgodnie ze zgłoszeniem złożonym w SEC, Applied Materials potwierdziło, że otrzymało dodatkowe wezwanie od Biura Przemysłu Departamentu Handlu USA, trzecie z kolei pochodzące od tej gałęzi rządu.

W zgłoszeniu firma przyznała, że wcześniej otrzymała również wezwania sądowe od Prokuratury Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Massachusetts w sierpniu 2022 r. i lutym 2024 r. oraz wezwanie sądowe od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, również w lutym 2024 r.

„W pełni współpracujemy z rządem w tych sprawach. Sprawy te podlegają niepewności i nie możemy przewidzieć ich wyniku” – powiedziała firma w swoim oświadczeniu.

Dochodzenie dotyczy twierdzeń, że Applied Materials ominęło amerykańskie sankcje, wysyłając sprzęt do produkcji półprzewodników o wartości setek milionów dolarów do częściowo chińskiego państwowego SMIC za pośrednictwem południowokoreańskiej dotacji.

W 2020 r. Departament Handlu USA dodał SMIC – największego chińskiego producenta chipów kontraktowych – do swojej listy sankcji, wymagając od firm ubiegania się o indywidualne licencje eksportowe na sprzedaż sprzętu firmie. Kilka miesięcy później firma została dodana do rządowej listy podmiotów, co jeszcze bardziej utrudniło SMIC pozyskiwanie amerykańskich produktów i usług.

Nie ujawniono żadnych informacji na temat tego, kiedy firma Applied Materials rzekomo dokonała wysyłki.

We wrześniu 2023 r. rząd USA wszczął dochodzenie po tym, jak po raz pierwszy odkryto, że Huawei Mate Pro 60 zawierał 7 nm chipy obsługujące 5G produkowane w Chinach przez częściowo państwową firmę SMIC.

Kiedy Departament Handlu rozpoczął dochodzenie, w tym czasie najbardziej zaawansowanym chipem, o którym wiadomo było, że produkuje SMIC, był półprzewodnik 14 nm na większą skalę.