Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzuca pozew dotyczący wynalazków generowanych przez AI

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił w poniedziałek rozpatrzenia zakwestionowania przez informatyka Stephena Thalera odmowy Urzędu Patentów i Znaków Towarowych USA wydania patentów na wynalazki stworzone przez jego system sztucznej inteligencji. 

Jak podaje Reuters, sędziowie odrzucili apelację Thalera od orzeczenia sądu niższej instancji, że patenty mogą być wydawane tylko ludzkim wynalazcom i że jego system sztucznej inteligencji nie może być uważany za legalnego twórcę dwóch wynalazków, które, jak powiedział, wygenerował.

Thaler powiedział Sądowi Najwyższemu, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do wprowadzania innowacji w dziedzinach od medycyny po energię, a odrzucanie patentów generowanych przez sztuczną inteligencję „ogranicza zdolność naszego systemu patentowego – i udaremnia intencje Kongresu – optymalnego stymulowania innowacji i postępu technologicznego”.

Thaler założył Imagination Engines Inc, firmę zajmującą się zaawansowaną technologią sztucznych sieci neuronowych z siedzibą w Saint Charles w stanie Missouri. Według Thalera, jego system DABUS, skrót od Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience, stworzył całkowicie samodzielnie unikalne prototypy uchwytu na napoje i awaryjnego światła ostrzegawczego.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych oraz sędzia federalny w Wirginii odrzucili jego wnioski patentowe dotyczące wynalazków, argumentując, że DABUS nie jest osobą. Specjalizujący się w patentach amerykański Sąd Apelacyjny dla Okręgu Federalnego podtrzymał te decyzje w zeszłym roku i stwierdził, że amerykańskie prawo patentowe jednoznacznie wymaga, aby wynalazcy byli istotami ludzkimi.

Thaler ubiegał się również o patenty DABUS w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, RPA, Australii i Arabii Saudyjskiej, z ograniczonym powodzeniem. Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii rozpatrzył apelację Thalera w sprawie jego straty w marcu. Thaler zakwestionował również decyzję Urzędu ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych o odmowie ochrony praw autorskich do sztuki stworzonej przez jego sztuczną inteligencję.

Zwolennicy Thalera w jego sprawie w Sądzie Najwyższym to profesor prawa z Harvardu Lawrence Lessig i inni naukowcy, którzy powiedzieli w skrócie, że decyzja Federal Circuit „naraża miliardy (dolarów) na bieżące i przyszłe inwestycje, zagraża konkurencyjności USA i osiąga wynik sprzeczny prostym językiem ustawy patentowej”.