Rewolucja w wearables: Samsung stawia na baterie solid-state

Samsung planuje rozpocząć stosowanie baterii typu solid-state (z elektrolitem stałym) w swoich urządzeniach wearables, takich jak Galaxy Ring, Galaxy Buds i Galaxy Watch. Pierwsze urządzenie z tą technologią ma trafić na rynek już w czwartym kwartale 2025 roku. Jednak na zastosowanie tej technologii w smartfonach trzeba będzie jeszcze poczekać.
Nowa technologia baterii: bezpieczniejsza i bardziej wydajna
Baterie solid-state to rozwiązanie, które zastępuje ciekły elektrolit w tradycyjnych akumulatorach litowo-jonowych elektrolitem stałym. Dzięki temu są one bardziej odporne na zapłon, oferują większą gęstość energii i pozwalają na projektowanie baterii o różnorodnych kształtach. Samsung już wcześniej zaprezentował prototypy takich baterii o gęstości energii 200 Wh/L, a najnowsze wersje mają osiągnąć nawet 360 Wh/L.

Harmonogram wdrożenia technologii
Według raportów z Korei Południowej Samsung Electro-Mechanics wyznaczył ambitny harmonogram wdrożenia baterii solid-state do swoich urządzeń wearables, który prezentuje się następująco:
- Galaxy Ring: Czwarty kwartał 2025 roku
- Galaxy Buds: Czwarty kwartał 2026 roku
- Galaxy Watch: Czwarty kwartał 2027 roku
Galaxy Ring będzie pierwszym urządzeniem, które skorzysta z tej technologii. Ma to pomóc w zwiększeniu sprzedaży tego produktu, który obecnie wciąż jeszcze boryka się z niskim zainteresowaniem klientów. W tym miejscu warto nadmienić, że bateria tego urządzenia wytrzymuje do ok. 7 dni na jednym ładowaniu.

Wyzwania finansowe i technologiczne
Trzeba zauważyć, że produkcja baterii solid-state jest znacznie droższa niż tradycyjnych rozwiązań litowo-jonowych. Koszt produkcji wynosi mianowicie od 1500 do 2000 dolarów za kilogram, co może niestety wpłynąć na cenę końcową urządzeń. Eksperci wskazują również, że wdrożenie tej technologii na masową skalę wymaga dalszych inwestycji w infrastrukturę produkcyjną.
Dlaczego nie smartfony?
Chociaż technologia solid-state oferuje wiele zalet, Samsung nie planuje w najbliższym czasie zastosowania jej w smartfonach. Powodem są zarówno wysokie koszty produkcji, jak i konieczność dalszego udoskonalenia tej technologii. Dlatego też firma koncentruje się obecnie na mniejszych produktach, takich jak właśnie wearables, gdzie baterie o wysokiej gęstości energii mogą przynieść największe korzyści.