Samsung Electronics zapowiada ponad trzykrotne zwiększenie produkcji chipów w 5 lat!
Firma Samsung Electronics poinformowała, że planuje ponad trzykrotnie zwiększyć moce produkcyjne zaawansowanych chipów do 2027 roku, aby sprostać silnemu popytowi, utrzymującemu się pomimo obecnych globalnych problemów gospodarczych.
Samsung Electronics to druga co do wielkości firma na świecie (po TSMC), zajmująca się produkcją kontraktową półprzewodników. Koreańska firma chce jednak uzyskać przewagę technologiczną – planując masową produkcję zaawansowanych 2-nanometrowych chipów do 2025 r. i 1,4-nanometrowych do 2027 r.
„W tym roku nastąpił pewien postęp (w podnoszeniu cen) i koszty są odzwierciedlone… Nowe zamówienia pozyskiwane obecnie zostaną zrealizowane po 2-3 latach, więc bezpośredni wpływ obecnej atmosfery będzie minimalny” – powiedział Moonsoo Kang, wiceprezes wykonawczy działu odlewni Samsung Electronics.
Samsung rozpoczął masową produkcję chipów w technologii 3 nanometrów w czerwcu. Firma prowadziła rozmowy z potencjalnymi klientami w zakresie współpracy w zakresie układów 3 nm. Wśród klientów Samsung wymienia m.in. Qualcomm, Tesla i AMD. Samsung miał w ostatnich latach trudności ze spełnieniem oczekiwań klientów dotyczących wydajności produkcji chipów. To sprawia, że do zapowiedzi koreańskiego giganta część analityków pozostaje sceptyczna. Analitycy stwierdzili, że firma zbyt szybko wprowadziła zaawansowaną technologię, aby konkurować z TSMC. Jednocześnie ucierpiała z powodu mniejszego doświadczenia z długoterminową współpracą z klientami potrzebną w produkcji kontraktowej.
Co-CEO Samsunga, Kyung Kye-hyun, powiedział dziennikarzom, że jego firma opóźniła się w stosunku do harmonogramu rozwoju TSMC w 5- i 4-nanometrowych chipach, ale klienci byli zainteresowani drugą wersją 3-nanometrowych chipów, która ma powstać od 2024 roku.
„Od początku tegorocznej masowej produkcji w zakresie 3 nanometrów trzymamy się oczekiwań klientów” – powiedział Kang.
Zauważył, że zapotrzebowanie na zaawansowane 5-nanometrowe i mniejsze chipy szybko rośnie, pomimo obecnej presji inflacyjnej. Przyczyn wzrostu popytu upatruje w długoterminowej ekspansji sektora HPC, sztucznej inteligencji, łączności 5G i 6G oraz zastosowań zaawansowanej elektroniki w motoryzacji. Dodał, że branża może mieć trudności z zaspokojeniem popytu, nawet jeśli wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane. Co-CEO Samsung Electronics powiedział także, że blokerem rozwoju jest również ograniczona liczba zaawansowanych maszyn do produkcji chipów, które może wyprodukować holenderska firma ASML – w praktyce jedyny liczący się producent tego typu urządzeń.