Samsung po raz kolejny ogłosił wyniki naboru startupów mających pomysły na wyzwania współczesnego świata, do programu Samsung Inkubator #dlaPlanety zakwalifikowało się 6 projektów.

Po raz kolejny Samsung ogłosił wyniki naboru startupów mających pomysły na wyzwania współczesnego świata. Do programu Samsung Inkubator #dlaPlanety zakwalifikowało się 6 projektów, które tworzą rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia, zrównoważonych miast, bioróżnorodności oraz na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji. Partnerami projektu są Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Neweconomy.

 

Inkubacja to ogromna szansa dla startupów, które w kilka miesięcy mogą przejść od pomysłu do realizacji swojego rozwiązania. Zwłaszcza jeśli idzie to w parze z bogatą ścieżką szkoleniową, odpowiednią przestrzenią do pracy oraz wsparciem ekspertów. Na tym właśnie polega wyjątkowość programu Samsung Inkubator #dlaPlanety, w ramach którego do rekrutacji zgłosiły się innowacyjne projekty odpowiadające na wyzwania określone w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Tym razem wybrane przez komisję startupy będą pracować nad rozwiązaniami związanymi ze zdrowiem i poprawą jakości życia – Epsilot i Gyrache, monitorowaniem hałasu – NOISEless, ochroną bioróżnorodności – Trapper AI oraz działaniami na rzecz klimatu – Eco Hub i Whiff.  W pracach komisji – poza inicjatorem i stałymi partnerami programu – uczestniczyli eksperci zewnętrzni z funduszu Simpact VC oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

 

Samsung Inkubator_Nabor_2021_2

 

Dobre zdrowie i jakość życia

Epsilot to projekt, którego celem jest zbudowanie katalogu obrazującego stany patologiczne serca lub innych organów człowieka. Podstawowymi typami danych będą modele 3D, dane diagnostyki obrazowej, dane numeryczne, filmy, zdjęcia czy modele analityczne. Informacje z katalogu będą dostępne na różnych platformach i urządzeniach – komputerach osobistych, smartfonach, tabletach czy dedykowanym sprzęcie VR/AR.

 

Z kolei Gyrache to startup, w którym przedsiębiorcy pracują nad innowacyjnym produktem z segmentu wearables. Grupa zaprojektowała system budujący pozytywne nawyki korzystania z urządzeń elektronicznych – czyli elektroniczny korektor postawy wraz z grywalną aplikacją opartą na systemie w formie gier AR.

 

Zrównoważone miasta i społeczności

NOISEless to platforma służąca do monitorowania poziomu zanieczyszczania hałasem i redukowania skali jego wpływu, szkodliwego dla ludzi i zwierząt. W skład platformy mają wchodzić sensory Internetu Rzeczy, mierzące poziom natężenia dźwięku, które docelowo mają służyć użytkownikom do obserwowania sytuacji natężonego dźwięku i ich weryfikowania.

 

Życie na lądzie

Fotopułapki (kamery z czujnikami ruchu) są pomocne przy jednoczesnym monitoringu wielu gatunków zwierząt i w dużych skalach przestrzennych. Jednak ich manualna klasyfikacja i analiza stanowi problem natury organizacyjnej i jakościowej. W odpowiedzi na to wyzwanie ekolodzy, programiści i inżynierowie opracowali projekt Trapper AI – wielofunkcyjny system, który sprosta zadaniu odrzucenia bezwartościowego materiału oraz klasyfikacji gatunków ze zdjęć i filmów, rejestrowanych przez urządzenia. Sercem systemu są algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, które zapewnią wysoką skuteczność klasyfikacji.

 

Działania na rzecz klimatu oraz odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Whiff jest  systemem pomiaru i predykacji zanieczyszczeń, uwzględniającym nasadzenia roślin o właściwościach filtrujących powietrze. Pomiar ten polega na instalacji czujników zanieczyszczenia na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Na podstawie przeprowadzonej analizy powstaje projekt nasadzenia roślin, dostosowanych do zapotrzebowania otoczenia.

 

Do inkubacji zakwalifikował się także projekt Eco Hub – przyjazny ekosystem e-handlu wspierający rolnictwo ekologiczne na poziomie podaży i popytu. Dzięki wykorzystaniu analityki oraz metody crowdfundingu, platforma ma przyczynić się do podnoszenia jakości i efektywności w obszarach rolnictwa profesjonalnego i amatorskiego.

 

Na czym polega inkubacja?

W ramach intensywnej 2-miesięcznej inkubacji zakwalifikowane do programu, wyżej wymienione startupy mogą liczyć na solidną dawkę wiedzy i inspiracji. Cykl rozpocznie się od szkolenia design thinking. Startupy będą mogły wziąć udział w warsztatach dotyczących tworzenia i rozwoju modeli biznesowych, metod zarządzania projektami czy zarządzania finansami. Nie zabraknie także szkolenia z zakresu wpływu społecznego i środowiskowego. Uczestnicy odbędą też warsztaty przygotowujące do sesji Demo Day, które poszerzy ich umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi i sztuką prezentacji. Ponadto na każdym etapie rozwoju mogą liczyć na pomoc i wsparcie merytoryczne ekspertów oraz inżynierów z Samsung R&D Institute Polska. Najlepsze projekty otrzymają granty na dalszy rozwój.

 

Misją CSR firmy Samsung pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”) jest edukacja wspierająca pozytywne zmiany w społeczeństwie i umożliwiająca rozwój kompetencji przyszłych pokoleń dla wspólnego dobra planety. Skupiając się na maksymalizacji pozytywnego wpływu na otoczenie społeczne i środowiskowe, w którym funkcjonuje, Samsung podąża za wyzwaniami określonymi w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

https://itreseller.pl/itrnewtransformacja-cyfrowa-zapewnia-odpornosc-na-kryzys-wywolany-pandemia/