Samsung: najszybszy układ DRAM zoptymalizowany pod kątem sztucznej inteligencji na urządzeniu

Firma Samsung Electronics, największy na świecie pod względem przychodów producent układów pamięci, opracował najszybszy w branży układ pamięci LPDDR5X zoptymalizowany pod kątem zastosowań sztucznej inteligencji w urządzeniach, podała firma. 

Rola energooszczędnych i wydajnych układów pamięci LPDDR stała się ważniejsza w przypadku sztucznej inteligencji na urządzeniach, która umożliwia bezpośrednie przetwarzanie sztucznej inteligencji na urządzeniach i ma coraz większe znaczenie w rozwijającej się branży technologicznej.

Nowy procesor Low Power Double Data Rate 5X charakteryzuje się najwyższą wydajnością sięgającą 10,7 gigabitów na sekundę i jest najmniejszym spośród istniejących produktów wykorzystujących technologię procesową klasy 12 nanometrów – podała firma. Szybkość jest równa wysłaniu około 20 4-gigabajtowych plików filmowych Full HD w ciągu sekundy.

Według firmy monitorującej rynek Omdia oczekuje się, że globalny popyt na pojemność chipów mobilnych DRAM wzrośnie z 67,6 miliarda gigabajtów w 2023 r. do 125,9 miliarda gigabajtów do 2028 r., co oznacza złożoną roczną stopę wzrostu na poziomie 11 procent w tym okresie. Narzędzie do śledzenia rynku przewiduje również podwojenie światowych przychodów z 12,3 miliarda dolarów w 2023 r. do 26,3 miliarda dolarów w 2028 r.

Jak podała firma, masowa produkcja modułu LPDDR5X o przepustowości 10,7 Gb/s rozpocznie się w drugiej połowie roku, po weryfikacji z procesorami aplikacji mobilnych i dostawcami urządzeń mobilnych. Nowy produkt poprawił prędkość działania o ponad 25 procent, a pojemność wzrosła o ponad 30 procent w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Zwiększa także pojemność pojedynczego pakietu mobilnej pamięci DRAM do 32 gigabajtów, co czyni ją najbardziej wydajnym rozwiązaniem do stosowania sztucznej inteligencji w urządzeniach – stwierdziła firma.

Samsung twierdzi, że nowy LPDDR5X zawiera wyspecjalizowane technologie oszczędzania energii, takie jak zoptymalizowane zróżnicowanie mocy, które dostosowuje moc do obciążenia oraz rozszerzone interwały trybu niskiego poboru mocy, aby wydłużyć okresy oszczędzania energii. Ulepszenia te zwiększają efektywność energetyczną o 25 procent w porównaniu z poprzednią generacją, umożliwiając urządzeniom mobilnym wydłużenie czasu pracy baterii i pozwalając serwerom zminimalizować całkowity koszt posiadania poprzez zmniejszenie zużycia energii podczas przetwarzania danych – dodał gigant technologiczny.

Oczekuje się, że zastosowanie sztucznej inteligencji na urządzeniach rozszerzy się na wiele sektorów technologii, w tym smartfony, urządzenia do noszenia, roboty i pojazdy autonomiczne, co doprowadzi do większego zapotrzebowania na wysokowydajne układy pamięci o dużej pojemności.

 

„Stoimy w przededniu, jeśli nie rewolucji, to na pewno poważnej ewolucji efektywności w wielu firmach” – zaznaczył Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska, podczas Microsoft Channel Connect 2024