Samsung zaprezentował przełomowe nośniki Smart SSD (CSD) dla biznesu, które potrafią znacznie więcej niż tylko przechowywać dane.
Firma Samsung Electronics zaprezentowała drugą wersję dysku SmartSSD, który jest przeznaczony dla przedsiębiorstw i potrafi znacznie więcej niż tylko przechowywać dane.
Nowy dysk SSD jest sklasyfikowany jako obliczeniowe urządzenie pamięci masowej (CSD), co oznacza, że sam zajmuje się przetwarzaniem danych, minimalizując w ten sposób wąskie gardła powstałe w wyniku konieczności przekazywania danych pomiędzy pamięcią masową a procesorem, GPU i RAM.
SmartSSD drugiej generacji, napędzany przez SoC Xilinx firmy AMD, może skrócić czas przetwarzania skomplikowanych zapytań do baz danych o 50% i zmniejszyć zużycie energii nawet o 70% w porównaniu z tradycyjnymi konfiguracjami bez CSD.
Obliczeniowe pamięci masowe już od kilku lat są przedstawiane przez firmy jako jedno z najważniejszych rozwiązań w dziedzinie informatyki. Istnieją dwa rodzaje takich systemów: te, które zawierają procesory w samym urządzeniu pamięci masowej (jak w przypadku SmartSSD firmy Samsung) oraz te, które przekazują operacje obliczeniowe akceleratorowi pamięci masowej umieszczonemu w pobliżu dysku.
Chociaż „obliczeniowa pamięć masowa” nie jest odpowiednia dla każdego przypadku użycia, ma potencjał, aby radykalnie przyspieszyć aplikacje, które są ograniczone przez wydajność I/O, a nie obliczenia.
„Istnieje szeroka klasa aplikacji, które odnoszą korzyści z odciążenia funkcji obliczeniowych z głównego procesora do bardziej wydajnego mechanizmu przetwarzania, który jest bardziej dostosowany do konkretnego problemu będącego przedmiotem zainteresowania” – powiedział Richard New, wiceprezes ds. badań w Western Digital. „W kontekście pamięci masowych możemy myśleć o takich aplikacjach jak transkodowanie wideo, kompresja, akceleracja baz danych jako należących do tej kategorii. Urządzenie do transkodowania wideo ściśle sparowane z urządzeniem pamięci masowej może pozwolić serwerowi wideo na bardziej efektywne strumieniowanie treści na wielu różnych poziomach jakości, przy jednoczesnym zminimalizowaniu niepotrzebnych operacji I/O i transferów danych w całym systemie.”
Jednak opracowanie skutecznego CSD nie było łatwym wyczynem. Zazwyczaj dyski SSD wykorzystują już 100% swojego budżetu na zasilanie i chłodzenie, aby pełnić swoją podstawową funkcję, a stosunkowo mało wydajne rdzenie, które można zintegrować z pamięcią masową, nie są w stanie dorównać wydajności dostępnej w przypadku zwykłego procesora.
Firma wprowadziła pierwszą wersję SmartSSD w 2020 roku i od tego czasu dostarcza dysk do wielu „globalnych firm IT”. W ciągu najbliższych kilku lat południowokoreańska firma spodziewa się, że rynek dysków CSD gwałtownie się rozwinie.
„Komercjalizacja SmartSSD pierwszej generacji, we współpracy z AMD, pozwoliła ustalić, że rynek pamięci obliczeniowych ma ogromny potencjał” – powiedział Jin-Hyeok Choi, wiceprezes wykonawczy i szef działu Memory Solution Product & Development w firmie Samsung. „Dzięki ulepszonym funkcjom przetwarzania w SmartSSD drugiej generacji, Samsung będzie mógł z łatwością zaspokoić rosnące potrzeby klientów w sektorach baz danych i transkodowania wideo, rozszerzając granice rynku pamięci masowych nowej generacji.”
Nie wiadomo jeszcze, kiedy SmartSSD drugiej generacji pojawią się na rynku.