SAP SAPPHIRE Barcelona 2024: Przyszłość cyfryzacji, AI i zrównoważonego rozwoju
SAP SAPPHIRE Barcelona 2024 zgromadziło liderów biznesu, technologii i innowacji z całej Europy. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań SAP w zakresie transformacji cyfrowej, integracji sztucznej inteligencji z systemami ERP oraz zrównoważonego rozwoju. Tegoroczna edycja obfitowała w inspirujące prezentacje, szczegółowe dyskusje oraz fascynujące case studies, które pokazały, jak SAP zmienia oblicze współczesnego biznesu.
SAP SAPPHIRE Barcelona 2024 odbyło się w słynnym kompleksie targowym Fira de Barcelona – Gran Via. Pomimo niesprzyjającej pogody, która sprowadziła hektolitry deszczu na stolicę Katalonii, wydarzenie zgromadziło tysiące uczestników. Deszcz nie zdołał jednak przyćmić entuzjazmu i zaangażowania obecnych. Uczestnicy byli zadowoleni z możliwości networkingu, prezentacji mnóstwa nowinek technologicznych i insightów od SAP oraz klientów i partnerów niemieckiego giganta IT.
AI na pierwszym planie
Christian Klein, CEO SAP, otworzył konferencję energetycznym wystąpieniem, w którym podkreślił rolę Joule – asystenta i narzędzia AI, które automatyzuje zadania i ułatwia pracę użytkownikom. „Joule jak Copilot – zrobi za Ciebie co chcesz” – powiedział Klein, zwracając uwagę na ogromny ekosystem SAP, w którym pracuje 6 milionów ludzi na całym świecie. Klein zaznaczył również, że klienci nie muszą mieć własnych rozwiązań AI, ponieważ SAP je wbudowuje w swoje systemy, co odróżnia ich od innych firm na rynku.
„Europa ma świetną sytuację jeżeli chodzi o dostępność danych, m.in. ze względu na mocną cyfryzację sektora publicznego. Jednakże, nie jesteśmy zjednoczeni, jeśli chodzi o cyfryzację, co ogranicza możliwości skalowania” – dodał Klein, podkreślając znaczenie otwartego ekosystemu i szerokich partnerstw. Dzięki współpracy z gigantami technologicznymi, takimi jak AWS i Microsoft, SAP dąży do integracji swoich usług z usługami chmurowymi, co pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie danymi oraz ich analizę. Biorąc pod uwagę, że SAP jest europejską firmą i stosuje się w pełni do unijnej legislacji, proces wdrażania rozwiązań AI niemieckiego giganta IT musi przebiegać w określony sposób. „Transparentność jest kluczowa dla zaufania klientów” – dodał Klein.
Philipp Herzig, szef działu AI w SAP, mówił natomiast o wartości, jaką AI dostarcza klientom. „Dążymy do tego, żeby każdy użytkownik dostał odpowiedź na każde pytanie, jakie zada Joule, stąd nasze szerokie partnerstwa” – powiedział Herzig. SAP BTP jest jedyną platformą na świecie, która oferuje dostęp do wszystkich powszechnie dostępnych modeli AI. „Joule to pierwsza warstwa, a druga to implementacja w każdym z naszych systemów. Trzecia warstwa to customizacja rozwiązań AI dzięki platformie SAP BTP” – wyjaśnił Herzig. Podkreślił również, że strategia multi-vendor pozwala SAP na dostarczanie najlepszych rozwiązań klientom, niezależnie od tego, który dostawca AI jest w danym momencie liderem na rynku. „To dynamiczne środowisko, więc dziś OpenAI jest liderem, ale jutro może być ktoś inny i chcemy od razu móc zaoferować najlepsze rozwiązania klientom” – dodał.
Jednym z najważniejszych ogłoszeń na SAPPHIRE było zapowiedzenie integracji generatywnej AI Joule z Microsoft Copilot dla Microsoft 365. Integracja ta pozwoli użytkownikom na jednoczesne korzystanie z obu narzędzi, co zwiększy produktywność pracowników poprzez dostęp do informacji z aplikacji biznesowych SAP oraz Microsoft 365.
„Integracja Joule i Copilot dla Microsoft 365 umożliwi pracownikom efektywniejszą pracę poprzez płynny dostęp do informacji z aplikacji biznesowych w SAP oraz Microsoft 365” – powiedział Muhammad Alam, członek zarządu SAP SE i szef działu inżynierii produktów SAP.
Wydarzeniu SAP towarzyszyło ogłoszenie jeszcze jednej ważnej informacji związanej z AI – SAP i AWS ogłosiły rozszerzenie współpracy, aby umożliwić klientom lepsze wykorzystanie sztucznej inteligencji. Integracja usług SAP z usługami chmurowymi AWS pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie danymi oraz ich analizę. „Współpraca z AWS pozwala nam dostarczać jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania AI naszym klientom, umożliwiając im szybsze i bardziej efektywne działanie” – powiedział Philipp Herzig.
Zrównoważony rozwój i ESG napędzanych technologią
Drugim ważnym leitmotivem SAP SAPPHIRE Barcelona 2024 poza sztuczną inteligencją, która była odmieniana przez wszystkie przypadki, były kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem oraz raportowaniem ESG. Kwestie zielonej transformacji wynikają nie tylko z unijnej legislacji o raportowaniu pozafinansowym, ale także z presji środowisk skupionych wokół biznesu, pracowników oraz realnej chęci wprowadzania prośrodowiskowych zmian przez globalne firmy.
Sophia Mendelsohn, Chief Sustainability and Commercial Officer and Co-GM for SAP Sustainability, mówiła w rozmowie z IT Resellerem o rozwiązaniach cyfrowych SAP w zakresie ESG oraz implementacji rsystemu Green Ledger. „Nasza oferta w zakresie ESG nieustannie się rozwija, a wdrożenie Green Ledger pokazuje, jak poważnie podchodzimy do kwestii zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Mendelsohn. Podkreśliła, że raportowanie ESG to tylko początek, a kluczowe jest podejmowanie działań na podstawie zebranych danych. „Jeśli nie możesz mierzyć, nie możesz zarządzać – ale prawdziwe wyzwanie polega na tym, żeby te dane przekładały się na konkretne działania biznesowe” – dodała.
SAP Green Ledger to zaawansowane narzędzie opracowane przez SAP, które integruje mechanizmy znane z księgowości finansowej z obszarem zrównoważonego rozwoju. Jego głównym celem jest automatyzacja procesów raportowania emisji dwutlenku węgla oraz innych wskaźników zrównoważonego rozwoju. Dzięki SAP Green Ledger, firmy mogą śledzić i raportować swoje emisje oraz inne kluczowe dane w sposób bardziej dokładny i efektywny. Narzędzie to pozwala na bieżąco monitorować wpływ działalności przedsiębiorstwa na środowisko, integrując te dane z istniejącymi systemami ERP, co umożliwia lepsze zarządzanie procesami biznesowymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. SAP Green Ledger wspiera firmy w osiąganiu celów ESG, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji biznesowych, które są zgodne z globalnymi standardami i regulacjami w zakresie ochrony środowiska.
Jak podkreśliła Sophia Mendelsohn, firmy są obecnie na krzywej uczenia się, jeśli chodzi o raportowanie ESG i podejmowanie działań na podstawie tych raportów. „Często tworzą one piękne pulpity nawigacyjne, ale brakuje im działań na ich podstawie. Kluczowe jest, aby dane ESG były zarządzane w systemach ERP, co pozwala na bardziej strukturalne podejście do zarządzania danymi i procesami biznesowymi. Przekazywanie danych dotyczących różnych aspektów ESG z poziomu CTO do CFO jest kluczowa, aby umożliwić zmiany modeli biznesowych. Na przykład wprowadzenie parametrów emisji CO2 do planowania zasobów pozwala firmom uwzględniać koszty związane z emisjami w swoich decyzjach zakupowych. Dzięki temu można wybierać produkty nie tylko na podstawie ceny, ale także ich wpływu na środowisko, co w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności i korzyści regulacyjne” – powiedziała ekspertka w rozmowie z naszą redakcją.
Edukacja rynku i klientów w zakresie dostępnych narzędzi technologicznych oraz ich potencjalnego wykorzystania do poprawy procesów ESG jest kluczowa. „Sukces osiągnie się tylko wtedy, jeżeli połączy się posiadanie odpowiednich narzędzi z wiedzą i zrozumieniem, jak je skutecznie wykorzystać w praktyce biznesowej” – podkreśliła Mendelsohn.
Przestrzeń, w której klienci opowiadają swoje historie
Wydarzenie SAP SAPHHIRE Barcelona 2024 było przestrzenią na pokazanie najnowszych technologii i rozwiązań SAP w praktyce. Niemiecki gigant IT od dawna w swojej komunikacji stawia na to, żeby przybliżyć szerokiej publiczności konkretne historie wdrożeń, które przekładają się na realne korzyści biznesowe. Takie „reason to belive” można było poznać również w Barcelonie. Historii klientów można było wysłuchać podczas licznych wystąpień przedstawicieli firm korzystających z rozwiązań SAP, ale także w indywidualnych rozmowach.
Jedną z firma, która zdecydowała się opowiedzieć szerzej o swojej transformacji cyfrowej opartej o narzędzia SAP była grupa Roca. To jedna z wiodących firm zajmujących się wyposażeniem łazienek, która wybrała SAP S/4HANA i RISE with SAP jako fundamenty swojej strategii cyfryzacji. „Przejście na SAP S/4HANA umożliwia Roca wykorzystanie najnowszych technologii i innowacji SAP w celu przyspieszenia cyfrowej transformacji” – mówi Albert Magrans, CEO Grupy Roca. Firma planuje wykorzystać SAP SuccessFactors do ulepszenia procesów HR oraz SAP Integrated Business Planning for Supply Chain do planowania popytu i produkcji.
Udział w wydarzeniu SAP wzięli również udział przedstawiciele polskich firm. Przedstawicielowi naszej redakcji udało się porozmawiać z Darrenem Challenderem, który kieruje zespołem IT w Grupie Wielton. Firma zdecydowała się na cyfryzację poprzez chmurę. Jeden z czołowych europejskich producentów naczep i przyczep postanowił wdrożyć program transformacji biznesowej w modelu RISE with SAP. W ramach optymalizacji operacji, produkcji i sprzedaży, Grupa Wielton zamierza wykorzystać najnowsze technologie SAP oraz branżowe benchmarki z sektora motoryzacyjnego.
„SAP jest jednym z głównych filarów naszej strategii transformacji cyfrowej. Staramy się, aby 85% procesów było standaryzowanych, co pozwala nam korzystać z najlepszych praktyk i zapewnia lepsze wsparcie długoterminowe. W realizacji naszych celów SAP wypełnia większość potrzeb, a luki wypełniamy innymi rozwiązaniami. Nasza strategia jest w pełni cyfrowa, z podejściem 'digital by design’. Wszystkie problemy biznesowe analizujemy z perspektywy cyfrowej, szukając technologicznych rozwiązań. Staramy się promować technologię jako pozytywny element, ale nie wszyscy podzielają moje zamiłowanie do niej. Pracujemy w środowisku produkcyjnym, więc ludzie nie zawsze są otwarci na nowe technologie. Dlatego prowadzimy procesy zarządzania zmianą, aby przekonać pracowników, że technologia to dobra rzecz”, mówił w Barcelonie Darren Challender.
Bardzo ciekawe wdrożenie, wykorzystujące rozwiązania AI od SAP, zaprezentowała w Barcelonie organizacja e-sportowa Team Liquid. Jedna z najważniejszych drużyn e-sportowych na świecie, odnosi sukcesy dzięki SAP Business AI. Drużyna wykorzystuje technologie SAP do analizy danych i poprawy strategii gry. „SAP AI Core pomaga nam analizować dane z przeszłych meczów i dostarcza rekomendacje dotyczące najlepszych wyborów w nadchodzących grach” – powiedział przedstawiciel Team Liquid, Jason Lucas Luijckx. Dzięki SAP Business Technology Platform drużyna może przeprowadzać analizy, które wcześniej były wykonywane ręcznie, co pozwala na oszczędność około 10 000 roboczogodzin rocznie.
„Informacje dostarczane przez SAP są wykorzystywane w fazie przygotowań do meczu, nie w trakcie gry. Pomagają nam one w treningach, wskazując, na czym się skupić i jak się przygotować do nadchodzących meczów. Wraz z SAP pracujemy nad dwoma grami: League of Legends i Dota 2. Są to gry strategiczne, które mają dodatkowy element procesu draftu, czego nie ma np. w Counter Strike’u. Dzięki SAP mamy dostęp do danych, które pozwalają nam analizować tysiące meczów naszych przeciwników. To umożliwia nam identyfikację wzorców ruchu i strategii, co jest kluczowe w przygotowaniach do kolejnych rozgrywek. Posiadanie tych narzędzi daje nam ogromną przewagę konkurencyjną. Razem z SAP opracowaliśmy aplikację AI do symulacji procesu draftu, która pomaga nam przewidywać, jakie postacie mogą wybierać nasi przeciwnicy. W grach takich jak League of Legends czy Dota 2, mecz można wygrać lub przegrać już na etapie draftu, więc ta aplikacja jest dla nas ogromnym wsparciem”, powiedział Jason Lucas Luijckx.
SAP SAPPHIRE Barcelona 2024 pokazało, że SAP jest liderem w dziedzinie transformacji cyfrowej, integracji AI oraz zrównoważonego rozwoju. Innowacyjne rozwiązania takie jak Joule, SAP BTP oraz szerokie partnerstwa stawiają SAP na czele dostawców nowoczesnych technologii biznesowych. Historie sukcesu klientów takich jak InPost, Wielton, Team Liquid i Grupa Roca pokazują, jak SAP pomaga firmom na całym świecie w osiąganiu lepszych wyników i budowaniu przewagi konkurencyjnej.
SAP kontynuuje rozwój i wdrażanie nowych technologii, aby sprostać wymaganiom swoich klientów i dostarczać rozwiązania, które przynoszą realną wartość biznesową. Po SAPPHIRE Barcelona można śmiało powiedzieć, że SAP jest gotowy na przyszłość, w której sztuczna inteligencja i cyfryzacja odgrywają kluczową rolę.