SAS Hackathon 2023: ruszyły zapisy, dołącz do najlepszych i twórz technologie dla świata

Ochrona rolników przed skutkami zmian klimatu, dostosowanie formularzy internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a nawet optymalizacja pomocy w przypadku klęsk żywiołowych. To przykłady innowacji, które opracowali uczestnicy poprzedniej edycji SAS Hackathon. Co je łączy? Zastosowanie zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji (AI).

 

Jak wskazują badacze Data Literacy Project, tylko 21 proc. osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia potrafi korzystać z danych. Wśród pracowników na całym świecie nie jest lepiej, zaledwie 24 proc. z nich jest „w pełni” zaznajomiona z tym obszarem. Informacje te ujawniają gigantyczną lukę kompetencyjną. W jej załataniu pomóc chce firma SAS, lider w dziedzinie analityki. Właśnie ogłosił start naboru do SAS Hackathon 2023. Projekt inspiruje do szukania pomysłów na wykorzystanie potencjału danych we współczesnym świecie i pokazuje, że zaawansowana analityka jest w stanie wesprzeć nas w wielu obszarach codziennego życia.

 

– SAS Hackathon to globalna inicjatywa, której celem jest tworzenie innowacyjnych projektów z wykorzystaniem analityki, danych i AI – mówi Ali Dixon, Senior Associate Product Marketing Manager for AI w SAS. – Mamy nadzieję, że entuzjaści z każdej branży i na każdym etapie swojej podróży analitycznej znajdą tu odpowiednią inspirację.

 

Łączenie wyobraźni z nowoczesnymi narzędziami

SAS do wspólnego projektu zaprasza zarówno ekspertów, jak i nowicjuszy, którzy interesują się big data oraz mają pomysły na to, jak wykorzystać technologię, by pozytywnie wpływać na świat. Hackathon kierowany jest do programistów, studentów, startupów oraz klientów i partnerów SAS. Przed śmiałkami nie lada wyzwanie: opracowanie rozwiązań, które będą mogli wprowadzić na rynek lub wdrożyć w swojej organizacji.

W 2022 roku, do poprzedniej edycji projektu, zgłosiło się 1300 osób z 75 krajów. Zakwalifikowano 70 zespołów reprezentujących 135 organizacji, a ponad 50 zespołów pracowało nad rozwiązaniem istniejących wyzwań biznesowych.

 

– Zapraszamy data scientistów i entuzjastów danych! Przyjrzyjcie się największym wyzwaniom w Waszej branży i w Waszym sąsiedztwie – zachęca Einar Halvorsen, Senior Principal Program Manager w SAS. – W jaki sposób chcielibyście wykorzystać technologię SAS, narzędzia open source i swoje dane, aby stworzyć rozwiązanie, które usprawni otaczający Was świat?

 

– Spotkajcie się z nami online i przynieście swoją ciekawość – dodaje Peter Lundqvist, Principal Program Manager w SAS. – Wasz zespół dostanie opiekę mentora SAS, bezpłatny dostęp do pakietu wiodącego w branży oprogramowania oraz miesiąc na realizację swojej wizji. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak zadziwicie nas w 2023 roku.

 

Uczestnicy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie merytoryczne, dostęp do wirtualnych laboratoriów edukacyjnych, szkoleń i innych materiałów. Wszystko po to, aby pobudzić ich ciekawość i pomóc początkującym inżynierom danych w zdobyciu praktycznego doświadczenia.

 

Dane dla dobra podczas SAS Hackathon

Uczestnicy wcześniejszej edycji korzystali z platformy SAS® Viya®, która jest dostępna na Microsoft Azure Marketplace, a także z technologii przetwarzania języka naturalnego, uczenia maszynowego, zaawansowanego modelowania czy języka Python. Dzięki tym narzędziom opracowali przełomowe w swoich dziedzinach projekty:

  • Zespół LangTech: Kameruńscy naukowcy zajmujący się danymi udokumentowali cztery rdzenne języki Kamerunu, zachowując ich spuściznę kulturową, a także umożliwiając lepszą dostępność lokalnych usług i większy udział w dyskusji na poziomie kraju.
  • Zespół War On Cancer: Podczas SAS Hackathon, War On Cancer przeprowadziło badanie użytkowników swojej aplikacji wspierającej walkę z rakiem, aby lepiej zrozumieć czynniki wpływające na zdrowie psychiczne pacjentów. Wynik końcowy? Spostrzeżenia, które mają pomóc w świadczeniu usług medycznych oraz chatboty, które wspierają działania w tym zakresie.
  • Zespół JAKSTAT: Laureaci SAS Hackathon 2022 stworzyli platformę optymalizującą pomoc dla małych firm w trakcie pandemii COVID-19. Ta grupa przedsiębiorców stanowi większość indonezyjskiej gospodarki, dlatego tak ważne było zwiększenie odporności tych organizacji na terenie całego kraju.

 

Dell Technologies Forum 2022: Największe wydarzenie branży IT w Polsce za nami!